avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Activitate gabiorasanu

Activitate gabiorasanu

Buna dimineata,

Va multumesc inca o data pentu raspunsuri.

Referitor la lamuririle solicitate:
1. Bunicul a murit acum mai bine de 25 de ani, s-a facut deja mostenirea la momentul repsectiv si totul e deja rezolvat in aceasta privinta.
2. Bunica locuieste in prezent cu parintii mei, care si-au construit de curand o casa in curtea bunicii, au daramat casa veche si locuiesc impreuna acum. Mentionez ca inainte ca parintii sa inceapa constructia casei, bunica a trecut terenul pe numele mamei.
3. Bunica mai are in proprietate un teren in imediata apropiere a bucurestiului, a carui valoare la momenul acesta este mai mult decat dublul costului apartamentului pe care doreste sa mi-l cumpere mie.

O zi buna,

Gabriela

Va multumesc pentru sfaturi. Din cate am inteles, pana la urma cea mai buna solutie este donatia, pentru ca in cazul unui contract de vanzare cumparare fara sarcini sotul tot ar avea drepturi, fiind un contract semnat in timpul casniciei, ca sa nu mai spun ca ar trebui sa mai treaca 2-3 ani pana sa pot face un contract de vanzare cumparare intre mine si bunica.

As mai avea insa cateva nelamuriri si in ceea ce priveste donatia:
1. Cine intocmeste actul de donatie - notarul sau avocatul, pentru ca ar trebui sa fie cineva care sa stie sa il faca foarte bine si sa lase putine portite pentru a fi atacat.
2. Donatia se poate face in aceeasi zi cu contractul de vanzare-cumparare a apartamentului de catre bunica?
3. Daca mama ar semna, in momentul in care se face donatia, un act prin care afirma ca nu are nici un fel de pretentii asupra acestui apartament - ar mai putea fi atacata donatia de catre sora mea?
4. In cazul in care eu si sora mea vom merge la mostenirea bunicii in locul mamei, o voi putea despagubi pe sora mea din cota ce imi revine din mostenirea din partea parintilor?

Va multumesc pentru lamuriri,

Gabriela

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste rezolvarea urmatoarei situatii: Bunica mea doreste sa cumpere un apartament pe care sa mi-l lase astfel incat nici sora mea si nici sotul sa nu aiba vreodata dreptul la ea. Mentionez ca bunica mea are doar un singur copil - pe mama mea, care este intru totul de acord cu acest lucru cu atat mai mult cu cat sorei mele i-au facut casa parintii mei.

Avand in vedere cele de mai sus, am dori sa stim care este cea mai buna metoda prin care bunica poate cumpara apartamentul si mi-l poate lasa mie, asigurandu-se in acelasi timp si de faptul ca sotul sau sora nu vor putea ridica ulterior pretentii.

Va multumim anticipat pentru ajutor,

Gabriela