avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate Sofiamaria30

Activitate Sofiamaria30

Buna ziua, ma scuzati ca tot insist azi am fost la primarie unde am depus o sesizare scrisa ca vreau sa vina in control la adociatie.Am vb cu dn Tiurbe Mariana, am explicat situatia ca domnul M este presedinte si fiul dansului este administrator desi este interzis de lege.Raspunsul doamnei ,(foarte draguta)a fost ca nu stie cum a fost angajat domnul administrator,si daca dansul are acordul proprietarilor nu se mai inplica ei.Este adevarat?Chiar daca are acordul proprietarilor,nu este tot ilegal.Mentionez ca in hotararea generala nu apare numele administratorului si nici a cenzorului,decat salariile acestora.Administratorul este angajat la noi cu 8 ore pe zi si are un salar de 1900 lei desi el sta 4 ore pe saptamana.Este corect?
Va rog sa ma ajutati nu ma pricep prea bine la legi,dar din ce am citit eu din legea 196/2018 nu scrie nicaeri ca angajati administratiei au voie sa fie rude.
Va multumesc.
Buna ziua, azi am primit raspuns la solicitare scrisa ce am depos-o la asociatia noastra.Nu mi-a eliberat nimic din actele care le-am cerut eu,(copie dupa contractul de munca a presedintelui,al administratorului si al cenzorului) m-i s-a spus ca sunt confidentiale si nu am dreptul sa le am.Am solicitat o copie dupa cheltuielile detailate a lustei de plata, si am primit copie dupa lista ce este afisata la avizier(nu facturi de la caldura, sau curent).Am primit copie dupa hotararea generala unde nu apare numele cenzorului si al administratorui(care este fiul presedintelui),si raspunsul venit cand am intrebat de ce? A fost: Au fost alesi dupa aceea.Precizez stau de 6 luni in acest bloc si pe administrator l-am vazut doar azi,tot asa m-i s-a raspuns ca administratorul nu trebui sa stea tot timpul la asociatie ( desi din spusele dansului este angajat cu 8 ore) .La dimineata am sa depun o sesizare la primarie.Daca nu se rezolva nimic, unde pot sa merg mai departe? Noi ca si locatari nu avem chiar deloc drepturi?
Va rog sa ma indrumati?
Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc frumos pt raspuns.Ieri am fost la asociatie unde am depus o sesizare scrisa pt mai multe nereguli si am aflat de fapt ca domnul administrator( pe care toti locatari il cunosc de administrator) este de fapt presedinte , iar administratorul este fiul dansului.Este posibil.Eu stiu ca este interzis sa lucreze la aceiasi administratie rude de gradul 1.
Buna ziua azi am vb la telefon cu firma privata care a facut calculul suprafetei radiante la acest bloc.Dupa spusele dansei caldura la noi in bloc se calculeaza dupa o formula cu repartitoare(mentionez blocul nu are repartitoare)foarte complicata din legea 343/2010 pt ca este mai exacta decat suprafata radianta.Aceasta metoda dupa spusele doamnei nu o mai foloseste decat noi si un ANL din Oradea.Am întrebat-o pe doamna ,daca eu cer o recalculare cu o alta firma rezultatul SET va fi acelasi, si raspunsul m-a uimit.Doama respectiva mi-a raspuns ca normal ca calculele vor fiferi pt ca nu v-a folosi aceiasi formula ca si dansa, si ca nici o alta firma nu o sa-mi faca mie o recalculare pt ca am deja una si nici o firma nu se bagă peste alta firma.Este corect? Eu ca si proprietar nu am voie sa recalculez suprafata radianta cu o alta firma daca sunt nemultumita? Daca da de ce am nevoie de acord de la presedinte ca sa recalculez?
Buna ziua am pus si eu problema asta , de ce nu se calculeaza la metri utili pt ca toate apartamentele sunt la aceiasi metri patrati,dar administatorul a venit si a zis ca îl obliga legea sa socoteasca caldura dupa suprafata radianta,dar problema ii ca el nu o socoteste nici dupa suprafata radianta ci dupa unitati de masurare cu repartitoare.Pe foile de la dosar fiecare apartament unde are masurat suprafata radiant jos pe aceiasi foaie apar unitatile astea de masurare, nu am înteles de ce le-a transformat in unitati( daca noi nu avem repatitoare).Pe el daca îl intrebam de ce ?ne spune ca pretul calduri ii tot acelasi doar ca ii lui mai usor sa calculeze asa.
Am fost la primarie ,si am ramas un pic dezamăgită pt ca nici nu a vrut sa ne bage in seama,dar vazand ca tot insist s-a uitat peste actele mele si a spus ca nici dansa nu întelege cum este calculata caldura, dar nu mi-a zis ca v-a veni in control la asociatie ci doar ca o sa se întereseze si o sa ma sune.Miercuri am sa fac o sesizare scrisa la asociatie,apoi una la primarie si atunci ma gandesc ca vor fi obligati sa vina in vontrol la asociatie.Înca o întrebare daca vine în control,pot sa particip si eu ,sau de unde stiu ca nu este o întelegere intr-e ei?
Răspuns la discuția Caldura la apartemente
La noi in scara sunt 19 apartamente si o garsoniera.Nu este scara cu 11apartamente.Am inteles ca la o scara cu mai mult de 11 apartamente este interzis ca administratorul sa fie si presedinte?
Răspuns la discuția Caldura la apartemente
Si nu va suparati ca va întreb care sunt elementi calorifer suplimentari,de care beneficiaza cei de la parter?
Buna seara,azi am citit pe internet ca la apartamentela de la parter si de la etajul 4 se calculeaza alfel suprafata radianta decat la apartamentele celelalte.Este adevart? Cum pot eu sa aflu daca este masurata corect suprafata la apartamentul meu.Eu am suprafata radianta 13,95 (si locuiesc la parter)iar ceilalti au intre 5 si 13 la celelalte etaje.De exemplu domnu administrator are caldura 120 lei iar noi 260. Se poate chiar asa diferente mari de caldura? Sfatuiti-ma va rog cum sa procedez.Si inca ceva este corect ca el sa fie si administrator si presedinte?