avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate adasuciu

Activitate adasuciu

Buna ziua,

Sunt in prezent intr-un proces de iesire din indiviziune cu 2 alti coproprietari ai unui apartament cu 2 camere .Eu am cea mai mare cota din imobil , ceilalti doi avand fiecare mai putin de 1/4. Unul din coproprietari este de acord cu iesirea din indiviziune, renuntand la sulta sa, insa celalalt nu. I-am oferit o suma rezonabila ca sa incheiem o tranzactie, insa a trecut la amenintari ca sa ridice suma respectiva.
Am cateva nelamuriri referitor la felul in care decurge procesul, precum si taxele aferente:

- am inteles ca se percepe o taxa de timbru. Daca nu incheiem o tranzactie, cat este aceasta taxa? Se achita o singura data sau pentru fiecare infatisare?

- cine efectueaza evaluarea imobilului si cum se evalueaza (la pretul pietei, o valoare standard, etc.)

- eu am achitat toate cheltuielile aferente imobilului in ultimiii 20 de ani , precum si imbunatatirile. Se scad acestea din valoarea stabilita la evaluare?

- care este onorariul maxim perceput de un avocat si/sau cum se stabileste?

- Care este durata maxima a unui astfel de proces? De asemenea, daca se stabileste o sulta pt. coproprietarul nerezonabil in urma unei expertize, cum se plateste aceasta (intreaga suma o data, se acorda un termen de plata, etc.)?


Va multumesc.




-