avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate PrvSAT

Activitate PrvSAT

Este vorba de mostenirea unui apartament. Mama are Alzhaimer, sotul a murit. A ramas mama, fica si fiul. Fica a murit recent insa are o fata care traieste in afara Romaniei. Deci mostenitori raman mama, fiul si fata sorei. Mama doreste sa cedeze partea ei fiului ei pentru intretinerea pana la moarte. Poate sa cedeze partea ei tinand cont ca mama are Alzhaimer intr-un stadiu mediu si fara ca fica sorei sa fie implicata in aceasta schimbare?
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Asa am sa fac!
Va multumesc foare mult tuturor pentru raspunsuri si interes!
Sotia nu solicita absolut nimic decat divortul, precum si eu sunt de acord. La ce ar fi folosit un raspuns din partea mea? Nu cred ca este tardiv ceea ce intreb. In primul mesaj am mentionat paragraful: "Pentru aceste motive va rugam sa dispuneti defacerea casatoriei din culpa exclusiva a reclamantului, sau in subsidiar - din culpa comuna fara motivarea sentintei". Inteleg ca la prezentarea mea in instanta, daca spun ca sunt de acord cu desfacerea casatoriei va fi "din culpa exclusiva a reclamantului sau din culpa comuna", corect? De ce as declara ca sunt vinovat si ce ar putea face un avocat in plus de aceasta? Nu dorim nici o parte sa intraziem hotararea finala a divortului.
Am o nelamurire va rog: Daca ma prezint in instanta si sunt de acord cu divortul, si respectiv ambele parti sunt de acord cu acest divort, care este semnificatia culpei si de ce trebuie stabilita? De ce as declara ca sunt vinovat si daca as declara ca sunt vinovat de acest divort, ce urmari poate sa aibe asupra mea? In adevar nu exista "vinovat" ci hotararea ambelor parti de a divorta amiabil.
Impreuna cu sotia am cazut de acord sa divortam amiabil dupa o perioada de cativa ani buni in care am stat despartiti. Fara sa mai tinem legatura, ea a introdus divort in octombrie 2018 astfel incat am primit o scrisoare prin care mi s-a cerut ca in termn de 30 de zile sa introduc exceptii procesuale sau dovezi. Intrucat nu am avut ce, nu am trimis nimic, iar recent am primit o citatie prin care mi se cere sa ma prezint in februarie intr-o sala de judecata. Nu am considerat ca am nevoie de avocat.
Mentionez ca nu avem copii iar impartirea bunurilor s-a facut demult si nu exista alte litigii sau datorii. In buna credinta cred ca si sotia mea ca si mine dorim sa divortam cat mai repede si fara probleme, mai ales ca ea nu mai locuieste in Romania demult, aici fiind reprezentata de un avocat prin care am primit hartiile de divort.

Am urmatoarele nelamuriri:
1. Ar trebui sa ma prezint in februarie la sala de judecata? Care sunt pros si cons?
2. In prima scrisoare primita numita "Comunicare Adresa" am nelamuriri asupra la doua paragrafe si cu interpretarea lor. Va rog explicati-mi putin:
- A. Dupa titlul "Divort": "Din culpa exclusiva a paratului, in subsidiar, in functie si de pozitia pe care acesta o va avea, din culpa comuna si fara motivarea hotararii." Apoi incepe istoria si motivele cererii de divort prin care se cere efectuarea lui fara alte conditii.
- B. Si ultimul paragraf din scrisoare: "Pentru aceste motive va rugam sa dispuneti desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a reclamantului, sau in subsidiar - din culpa comuna fara motivarea sentintei".

Va multumesc!