Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire proprietate

Este vorba de mostenirea unui apartament. Mama are Alzhaimer, sotul a murit. A ramas mama, fica si fiul. Fica a murit recent insa are o fata care traieste in afara Romaniei. Deci mostenitori raman mama, fiul si fata sorei. Mama doreste sa cedeze partea ei fiului ei pentru intretinerea pana la moarte. Poate sa cedeze partea ei tinand cont ca mama are Alzhaimer intr-un stadiu mediu si fara ca fica sorei sa fie implicata in aceasta schimbare?
PrvSAT, utilizator
Buna ziua,
Se poate dar mai intati sa treaba pe la IML pentru a obtine un certificat prin care sa arate ca este in deplinatatea facultatilor mintale.
Discutati cu notarul...
Nu, nu se poate, pentru ca in prealabil trebuie dezbatuta succesiunea dupa tata (mostenitori fiind mama, fiul si fiica) si dupa fiica decedata (mostenitoare fiind nepoata).
Deci mama nu poate transmite decat o cota.
Apoi, nu are discernamant. Chiar si intr-un stadiu mediu, nu cred ca vreun notar ar perfecta contractul. Iar ok-ul de la mediul legist, este putin probabil sa il obtina.