Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de atestare a discernamantului, obligatoriu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de atestare a discernamantului, obligatoriu pentru vanzare?

Buna ziua,

Sunt coproprietar, impreuna cu mama, al unui apartament pe care dorim sa il vindem.

Ni s-a sugerat la un moment dat ca ar fi necesar la notariat, in momentul finalizarii contractului de vanzare-cumparare, un certificat neuro-psihic de atestare a discernamantului.

Mama are peste 70 de ani, dar se afla in deplinatatea facultatilor mintale, si nu a suferit niciodata de vreo boala psihica.

Asadar, este obligatoriu acest certificat pentru a putea finaliza tranzactia?

Va multumesc!
Necesitatea dovedirii deplinatatii facultatilor mintale se impune in anumite conditii,legal prevazute
Nu ati precizat concret contextul in care vi s-a sugerat necesitatea documentului
In situatia in care ,atat dvs cat si mama dvs ,intentionati tranzactionarea spatiului apartamentului,iar mama dvs la momentul respectiv ,nu prezinta afectiuni care sa indice suspiciuni privitoare la lipsa facultatilor mintale,puteti incheia documente autentificate de instrainare apartament
Naganori a scris:

Ni s-a sugerat la un moment dat ca ar fi necesar la notariat...

Cine sugera asta? Unul care vorbea ca sa n-adoarma? Sau notarul dupa ce a vorbit cu mama dvs.?

Legea notarilor publici
Art. 59. - Când notarul public are îndoieli cu privire la deplinătatea facultăţilor mintale ale vreuneia dintre părţi, procedează la autentificare numai dacă un medic specialist atestă în scris că partea poate să-şi exprime în mod valabil consimţământul în momentul încheierii actului.

cine v-a spus, v-a sugerat gresit. nu aveti nevoie de niciun fel de certificat privind discernamantul.
romascanu a scris:

Naganori a scris:

Ni s-a sugerat la un moment dat ca ar fi necesar la notariat...

Cine sugera asta? Unul care vorbea ca sa n-adoarma? Sau notarul dupa ce a vorbit cu mama dvs.?

Legea notarilor publici
Art. 59. - Când notarul public are îndoieli cu privire la deplinătatea facultăţilor mintale ale vreuneia dintre părţi, procedează la autentificare numai dacă un medic specialist atestă în scris că partea poate să-şi exprime în mod valabil consimţământul în momentul încheierii actului.

Buna ziua Dna. Romascanu,
Tranzactia se desfasoara prin intermediul unei agentii imobiliare, iar agenta imobiliara a sugerat asta acum 2 zile, în cursul ultimei discutii avute cu ea... Asadar, subscriu total la spusele Dvs., "Unul care vorbea ca sa n-adoarma"... :))

Tranzactia se afla într-o etapa foarte avansata, ramâne sa ne mai întelegem la pret cu potentialii cumparatori.
În aceste conditii, agenta imobiliara în chestiune are tot interesul sa creasca oferta cumparatorului, pe de o parte, iar pe de partea cealalalta, sa ne determine pe noi, vânzatorii, sa mai scadem din pret, astfel ca tranzactia sa se finalizeze, iar ea sa-si ia comisionul... :D

Probabil ca aceasta "stralucita" idee a agentei imobiliare, relativ la obligativitatea certificatului sus-mentionat, face parte dintr-o tactica de uzura în negociere...

athe a scris:

cine v-a spus, v-a sugerat gresit. nu aveti nevoie de niciun fel de certificat privind discernamantul.

Va multumesc pentru raspunsul Dvs. - m-ati mai reconfortat; ne si imaginam pierzând timp si nervi pe la IML...