Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de atestare a discernamantului, obligatoriu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de atestare a discernamantului, obligatoriu pentru vanzare?

Buna ziua,

Sunt coproprietar, impreuna cu mama, al unui apartament pe care dorim sa il vindem.

Ni s-a sugerat la un moment dat ca ar fi necesar la notariat, in momentul finalizarii contractului de vanzare-cumparare, un certificat neuro-psihic de atestare a discernamantului.

Mama are peste 70 de ani, dar se afla in deplinatatea facultatilor mintale, si nu a suferit niciodata de vreo boala psihica.

Asadar, este obligatoriu acest certificat pentru a putea finaliza tranzactia?

Va multumesc!
Am un apartament impreuna cu mama mea.,dupa succesiunea facuta dupa moartea statali.mama are 84 de ani si vrea sa cedeze partea ei ficei mele.eu nu sunt de acord,ce se poate face legal.mentionez va frica mea in varsta de 29 ani lucreaza de 3 luni si are unde locui.eu nu am alta locuinta si am doar 63 ani.multumesc.mentionez va sunt frica unica si fica mea la fel.
Maria marta, utilizator
Cat timp mama dvs traieste, nu puteti face nimic, daca are discernamant este libera sa dispuna de bunurile sale (sau de cota pe care o detine).