avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Activitate knz01

Activitate knz01

Buna ziua! am o problema referitoare la un prieten si m -ash bucura daca este cineva care imi poate da un sfat .. dar uun sfat cu care sa merg la siguranta nu doar o presupunere.O sa descriu situatia: a fost prins furand o pereche de blugi in valoare de 160 lei in felul urmator .. a scos alarma ce era de scos .. blugii mai aveau o alarma ascunsa .. a luat blugii pe dedesubt .. pantalonii lui pe deasupra si cand a iesit binenteles a piuit la barile alea .. paznicul ia zis sa mai intre si sa iasa de 2 ori poate a piuit aiurea.. el insa stiind care e treaba .. a fugit rpd la cabina si sa schimbat .. intre timp a mai aprut 1 paznic .. deci 2 care l-au luat pe sus dupa ce a iesit de la cabina. el le-a zis ca vroia sa ii plateasca .. acestia nu l-au lasat si l-au dus jos unde era un cabnet cu un politai de la judiciar( e vorba de un mall) si acesta i-a intocmit un dosar acolo .. presupun de incepere a urmaririi penale .. acel politai l-a sfatuit sa dea declaratie ca a furat ca o sa primeasca doar o amenda .. el insa nu a declarat nimic .. au chemat un echipaj de la o ssectie .. l-au luat .. si la sectie cu hartia de la primul gabor l-au pus sa declare iar .. acesta iar a refuzat sa recunoasca fapta din 2 motive: e recidivist a a vut o pedeapsa de 3 ani .. si a ispasit 2 .. presupun buna purtare sau cv de gen .. si ii este frika sa recunoasca deoarece presupune ca se va lega de iesirea lui conditionata in vreun fel si sa nu il aresteze din nou .. al doilea motiv este ca de fapt ei nu au nici o dovada .. aici ma refer la ceva video .. decat declaratiile paznicilor si sefei de magazin.Cei de la sectie i-au dat drumul si iau zis ca va primi o citatie in curs de o luna de zile sa s e prezinte sa dea declaratia care a refuzat sa o faca .. si daca nu se prezinta nici atunci .. va fi chemat in instanta.Acum nu stie ce decizie sa ia .. ce declaratie sa faca.Va multumesc si sper ca daca este cineva care stie exact ce se poate intampla sa ne dea si noua un sfat.
Răspuns la discuția Judecata site
si unde ar trebui sa ma adresez .. ce instituie se ocupa de acest domeniu
Răspuns la discuția Judecata site
cat de greu este sa ii dai in judecata .. daca merita sau nu
Discuție Judecata site
Salut,
Am si eu o problema si as dori cateva sugestii.In trecut am facut videochat cu prietena mea .. si in prezent a aparut un filmulet cu noi pe diferite site-uri in SUA dar la care binenteles are acces toata lumea .. si pe langa asta se poate si downloada.Acel video este facut in privat pentru acel client care a platit sa il vada .. dar el nu are si voie sa il posteze pe site -uri pubilce .. de fapt cei cu site -urile nu au voie sa publice acele video -uri fara acordul nostru.Am solicitat stergerea lui de pe site .. nu mi-a raspuns decat un site: removed. .. in schimb altele cer si bani pt downloadarea lui .. alte si free.in fine ideea cred ca sa inteles.As fi bucuros daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat.multumesc!
Răspuns la discuția LOVIRE! please help
Va multumesc .. va tzin la curent cu ce se mai intampla
Răspuns la discuția LOVIRE! please help
stiu ca au dat iar declaratii martorii lui .. luni o sa ma duc si eu cu ai mei .. sa declare si ei .. si o sa il intreb pe subinspectorul care se ocupa de cercetare .. ce calitate am
Intr-o seara in urma unor dispute am primt o palma de la un "prieten" si din instinct sau de frica l-am lovit pe acesta cu pumnul in nas.A fost la politie, la IML si are un certificat medicolegal cu 12-14 zile de ingrijire.Eu am 2 martori care pot sa confirme ca el ma lovit primul dar nu am nimic la mana..crezand ca o sa ne impacam.Incidentul s-a intamplat acum 1 an si jumatate, am dat declaratzii la sectie.. si nu mi-a mai venit nimik de la tribunal pt vreun proces.Am crezut ca si-a retras plangerea, dar dupa un an si jumatate am primit citatie iar la sectie sa dau iar declaratie .. si cika abia acum o sa urmeze sa mergem la tribunal.As vrea sa ma impac cu el .. dar nu vrea.Ideea e ca vreau sa stiu ce pot patzi.. dk pot sa scap cu o amenda administrativa si nu una penala.Va multumesc anticipat!