avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate Monica Gabriela Voicu

Activitate Monica Gabriela Voicu

Da, sunt conștientă că nu am idee de distribuție, și afacerea in sine, de aceea sunt pe acest site,, Sunt la început și nu am habar despre ce trebuie sa fac, să am ( legal) pentru a vinde pe internet suplimente , cosmetice, vitamine , minerale etc. Momentan lucrez într-un o farmacie ca asistenta si am anumite cunoștințe referitor la pacienți, nevoile lor și produsele mai sus menționate .
Atuul meu in cazul de față ar fi posibilitatea de a deschide un magazin online, foarte ieftin, diferit ca prezentare și conținut, de ceea ce este online la categoria suplimente, unde sa atrag clientii prin metode de consultanta, de unde clientul dorește achiziționarea unui produs pe care eu sa i-l pot livra într-o perioadă cât mai scurta de timp maxim 3-4 zile ..
Adrian Dimitriu a scris:

din ce scrieti, nu prea aveti idee de distributie. stocurile se vor aduna. peste weekend sau de black friday). veti avea retururi (in comertul online cumparatorul are voie sa se razgandeasca fara sa va dea nici o explicatie), etc., etc. ceea ce vreti sa faceti se cheama servicii de intermediere, daca aveti un atu in mana

La ce mă gândesc eu , nu este vorba despre depozitare. Comanda clientului va fi livrata imediat după ce furnizorul mi-a adus respectivul produs...
Cu alte cuvinte voi trimite mai departe printr-o firma de curierat ce mi-a comandat clientul, sa fiu un intermediar Furnizor- Client .


Monica Gabriela Voicu a scris:

Va mulțumesc !

Adrian Dimitriu a scris:

depozitul trebuie sa fie autorizat de DSP si ANSVSA (pentru ingredientele de origine animala); va trebuie certificare HACCP (pentru suplimente alimentare). sigur va va trebuie si ISU (pulberile organice sunt inflamabile). daca e online si platile se fac cu cardul/ ramburs, nu va trebuie casa de marcat. cat despre modul de organizare, SRL-ul e cel mai la indemana. Pentru PFA, trebuie sa dovediti ca aveti competente in domeniu (scoala, cursuri,...).
Transportatorul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de produse. sper ca nu mi-au scapat lucruri esentiale.



Va mulțumesc !

Adrian Dimitriu a scris:

depozitul trebuie sa fie autorizat de DSP si ANSVSA (pentru ingredientele de origine animala); va trebuie certificare HACCP (pentru suplimente alimentare). sigur va va trebuie si ISU (pulberile organice sunt inflamabile). daca e online si platile se fac cu cardul/ ramburs, nu va trebuie casa de marcat. cat despre modul de organizare, SRL-ul e cel mai la indemana. Pentru PFA, trebuie sa dovediti ca aveti competente in domeniu (scoala, cursuri,...).
Transportatorul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de produse. sper ca nu mi-au scapat lucruri esentiale.

Doresc să vând tincturi, siropuri, pulberi, suplimente alimentare, vitamine, minerale , cosmetice etc.
Doresc un plafar on-line

Adrian Dimitriu a scris:

ce intelegeti prin medicamente naturale? clasificarea inlude: medicamente RX, OTC-uri, dispozitive medicale, suplimente alimentare, etc., etc. detaliati.

As putea vinde medicamente naturale fara OTC-uri online ? Mă interesează doar online.. fara să am un spatiu special...
Care sunt actele necesare pentru aceasta afacere ?
Am nevoie de o anumită autorizatie?
Ce forma de organizare sa aleg PFA sau SRL ? Îmi trebuie casa de marcat ?