avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin online cu medicamente naturale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin online cu medicamente naturale

As putea vinde medicamente naturale fara OTC-uri online ? Mă interesează doar online.. fara să am un spatiu special...
Care sunt actele necesare pentru aceasta afacere ?
Am nevoie de o anumită autorizatie?
Ce forma de organizare sa aleg PFA sau SRL ? Îmi trebuie casa de marcat ?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:57, 27 Ianuarie 2019
ce intelegeti prin medicamente naturale? clasificarea inlude: medicamente RX, OTC-uri, dispozitive medicale, suplimente alimentare, etc., etc. detaliati.
Ultima modificare: Duminică, 27 Ianuarie 2019
adriandimitriu, utilizator
Doresc să vând tincturi, siropuri, pulberi, suplimente alimentare, vitamine, minerale , cosmetice etc.
Doresc un plafar on-line

Adrian Dimitriu a scris:

ce intelegeti prin medicamente naturale? clasificarea inlude: medicamente RX, OTC-uri, dispozitive medicale, suplimente alimentare, etc., etc. detaliati.

Ultima modificare: Duminică, 27 Ianuarie 2019
Monica Gabriela Voicu, utilizator
depozitul trebuie sa fie autorizat de DSP si ANSVSA (pentru ingredientele de origine animala); va trebuie certificare HACCP (pentru suplimente alimentare). sigur va va trebuie si ISU (pulberile organice sunt inflamabile). daca e online si platile se fac cu cardul/ ramburs, nu va trebuie casa de marcat. cat despre modul de organizare, SRL-ul e cel mai la indemana. Pentru PFA, trebuie sa dovediti ca aveti competente in domeniu (scoala, cursuri,...).
Transportatorul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de produse. sper ca nu mi-au scapat lucruri esentiale.
Va mulțumesc !

Adrian Dimitriu a scris:

depozitul trebuie sa fie autorizat de DSP si ANSVSA (pentru ingredientele de origine animala); va trebuie certificare HACCP (pentru suplimente alimentare). sigur va va trebuie si ISU (pulberile organice sunt inflamabile). daca e online si platile se fac cu cardul/ ramburs, nu va trebuie casa de marcat. cat despre modul de organizare, SRL-ul e cel mai la indemana. Pentru PFA, trebuie sa dovediti ca aveti competente in domeniu (scoala, cursuri,...).
Transportatorul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de produse. sper ca nu mi-au scapat lucruri esentiale.

La ce mă gândesc eu , nu este vorba despre depozitare. Comanda clientului va fi livrata imediat după ce furnizorul mi-a adus respectivul produs...
Cu alte cuvinte voi trimite mai departe printr-o firma de curierat ce mi-a comandat clientul, sa fiu un intermediar Furnizor- Client .


Monica Gabriela Voicu a scris:

Va mulțumesc !

Adrian Dimitriu a scris:

depozitul trebuie sa fie autorizat de DSP si ANSVSA (pentru ingredientele de origine animala); va trebuie certificare HACCP (pentru suplimente alimentare). sigur va va trebuie si ISU (pulberile organice sunt inflamabile). daca e online si platile se fac cu cardul/ ramburs, nu va trebuie casa de marcat. cat despre modul de organizare, SRL-ul e cel mai la indemana. Pentru PFA, trebuie sa dovediti ca aveti competente in domeniu (scoala, cursuri,...).
Transportatorul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de produse. sper ca nu mi-au scapat lucruri esentiale.



Alte discuții în legătură

Farmacie/magazin produse din plante anitsirc anitsirc Buna seara! / Buna ziua! O cunostinta doreste deschiderea unei \"farmacii naturiste\" sau \"magazin naturist\". Produsele vor fi: tincturi, gemoderivate, ... (vezi toată discuția)
Acte pentru vanzarea de suplimente nutritive maritican maritican as dori sa-mi deschid un site online care comercializeaza suplimente nutritive (am deja firma srl) aceste suplimente le voi comercializa de la un ... (vezi toată discuția)
Coduri caen magazin online de suplimente alimentare pauleugenlazar pauleugenlazar Buna ziua, Ma intereseaza sa stiu ce coduri caen ar trebui sa am pentru a putea comercializa prin intermediul unui magazin online suplimente alimentare ... (vezi toată discuția)