avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: SAF-T și facturarea electronică, obligatorii din 2022. Implementare și impact. Lectori: EY România. Joi, 27 Ianuarie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin online cu medicamente naturale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin online cu medicamente naturale

As putea vinde medicamente naturale fara OTC-uri online ? Mă interesează doar online.. fara să am un spatiu special...
Care sunt actele necesare pentru aceasta afacere ?
Am nevoie de o anumită autorizatie?
Ce forma de organizare sa aleg PFA sau SRL ? Îmi trebuie casa de marcat ?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 21:57, 27 Ianuarie 2019
ce intelegeti prin medicamente naturale? clasificarea inlude: medicamente RX, OTC-uri, dispozitive medicale, suplimente alimentare, etc., etc. detaliati.
Ultima modificare: Duminică, 27 Ianuarie 2019
adriandimitriu, utilizator
Doresc să vând tincturi, siropuri, pulberi, suplimente alimentare, vitamine, minerale , cosmetice etc.
Doresc un plafar on-line

Adrian Dimitriu a scris:

ce intelegeti prin medicamente naturale? clasificarea inlude: medicamente RX, OTC-uri, dispozitive medicale, suplimente alimentare, etc., etc. detaliati.

Ultima modificare: Duminică, 27 Ianuarie 2019
Monica Gabriela Voicu, utilizator
depozitul trebuie sa fie autorizat de DSP si ANSVSA (pentru ingredientele de origine animala); va trebuie certificare HACCP (pentru suplimente alimentare). sigur va va trebuie si ISU (pulberile organice sunt inflamabile). daca e online si platile se fac cu cardul/ ramburs, nu va trebuie casa de marcat. cat despre modul de organizare, SRL-ul e cel mai la indemana. Pentru PFA, trebuie sa dovediti ca aveti competente in domeniu (scoala, cursuri,...).
Transportatorul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de produse. sper ca nu mi-au scapat lucruri esentiale.
Va mulțumesc !

Adrian Dimitriu a scris:

depozitul trebuie sa fie autorizat de DSP si ANSVSA (pentru ingredientele de origine animala); va trebuie certificare HACCP (pentru suplimente alimentare). sigur va va trebuie si ISU (pulberile organice sunt inflamabile). daca e online si platile se fac cu cardul/ ramburs, nu va trebuie casa de marcat. cat despre modul de organizare, SRL-ul e cel mai la indemana. Pentru PFA, trebuie sa dovediti ca aveti competente in domeniu (scoala, cursuri,...).
Transportatorul trebuie sa fie autorizat pentru astfel de produse. sper ca nu mi-au scapat lucruri esentiale.

La ce mă gândesc eu , nu este vorba despre depozitare. Comanda clientului va fi livrata imediat după ce furnizorul mi-a adus respectivul produs...
Cu alte cuvinte voi trimite mai departe printr-o firma de curierat ce mi-a comandat clientul, sa fiu un intermediar Furnizor- Client .

Monica Gabriela Voicu a scris:

Va mulțumesc !

Adrian Dimitriu a scris:

Alte discuții în legătură

Farmacie/magazin produse din plante anitsirc anitsirc Buna seara! / Buna ziua! O cunostinta doreste deschiderea unei \"farmacii naturiste\" sau \"magazin naturist\". Produsele vor fi: tincturi, gemoderivate, ... (vezi toată discuția)
Acte pentru vanzarea de suplimente nutritive maritican maritican as dori sa-mi deschid un site online care comercializeaza suplimente nutritive (am deja firma srl) aceste suplimente le voi comercializa de la un ... (vezi toată discuția)
Tva 9% sau 24% pentru suplimente alimentare(nootropice) import sua ? carmen2016 carmen2016 Importurile din SUA (site-uri online) de suplimente alimentare care sunt clasificate de cei care le vand ca nootropice vor fi impozitate cu 9% in vama sau 24%? ... (vezi toată discuția)