avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Coduri CAEN magazin online de suplimente alimentare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Coduri CAEN magazin online de suplimente alimentare

Buna ziua,
Ma intereseaza sa stiu ce coduri caen ar trebui sa am pentru a putea comercializa prin intermediul unui magazin online suplimente alimentare (vitamine, minerale, pulberi, ceaiuri, bauturi, etc.) si daca am nevoie de autorizatii speciale pentru a le putea comercializa din partea organelor competente.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Cele mai potrivite coduri CAEN sunt:
- 4711 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
- 4729 Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate
- 4776 Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor;
-4729 Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate.

Activitățile ce pot fi desfășurate pentru codul CAEN 4791 sunt urmatoarele:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala;
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda;
-vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului;
-licitatii cu amanuntul pe Internet.

A se vedea LEGEA Nr. 56 din 31 martie 2021 privind suplimentele alimentare .

Regulamentul General privind Protecția Datelor (GDPR) are aplicabilitate directă obligatorie, generală și automată în toate țările membre UE începând cu 25 mai 2018.
Penalitățile pentru companiile care nu respectă prevederile GDPR după 25 mai 2018 vor fi destul de severe (4% din cifra anuală de afaceri, sau până la 20 de milioane de EURO).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coduri caen pentru magazin de suplimente nutritive CatalinIoan CatalinIoan Buna ziua Doresc sa deschid un magazin de suplimente nutritive(proteine,aminoacizi,etc) si caut codurile caen necesare dar nu ma prea descurc :) Activitatea ... (vezi toată discuția)
Cod caen distributie produse naturiste: ceaiuri, suplimente alimentare etc. niculaucarmen niculaucarmen care sunt codurile caen specifice distributiei (engros si en-detail) de produse naturiste: ceaiuri, suplimente alimentare etc.??? (vezi toată discuția)
Cod caen roxana-ioana roxana-ioana Buna ziua! As dori sa stiu ce coduri caen se pun pentru plafar? (vezi toată discuția)