avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Coduri Caen pentru magazin de suplimente nutritive
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Coduri Caen pentru magazin de suplimente nutritive

Buna ziua
Doresc sa deschid un magazin de suplimente nutritive(proteine,aminoacizi,etc) si caut codurile caen necesare dar nu ma prea descurc :)
Activitatea va fi de:a) vanzare suplimentelor nutritive in magazinul de prezentare
b)vanzarea suplimentelor nutritive pe internet
c)depozitarea suplimentelor nutrive.
Va rog sa imi spune-ti toate codurile caen necesare.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: inrgidion , utilizator 11:22, 8 Mai 2014
In ceea ce priveste codurile CAEN care reglementeaza acesta activitate, exista mai multe opinii.
Cele mai potrivite coduri CAEN sunt:
- 4711 Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun
- 4729 Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate
- 4776 Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor;
Multumesc frumos pentru raspuns.
Suplimentele nutritive sunt incadrate la produse alimentare ?
Am gasit si 4791-Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
Suplimenţii nutritivi, care conţinând vitamine şi săruri minerale, contribuie la starea generală sau la starea de bine, dar care nu au indicaţii referitoare la prevenirea sau tratarea unei maladii, nu pot fi încadraţi la poziţia tarifară 3004 (medicamente) aceştia aparţinând codului tarifar 2106 (preparate alimentare).
(I.C.C.J. , Secţia de contencios administrativ şi fiscal, Decizia nr. 1027 din 12 martie 2008, [ link extern ] )
Buna ziua. Ma intereseaza si pe mine acest aspect si va rog sa-mi spuneti daca aceste produse pot fi comercializate doar pe internet cu codul caen aferent-4791. Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coduri caen magazin online de suplimente alimentare pauleugenlazar pauleugenlazar Buna ziua, Ma intereseaza sa stiu ce coduri caen ar trebui sa am pentru a putea comercializa prin intermediul unui magazin online suplimente alimentare ... (vezi toată discuția)
Cod caen distributie produse naturiste: ceaiuri, suplimente alimentare etc. niculaucarmen niculaucarmen care sunt codurile caen specifice distributiei (engros si en-detail) de produse naturiste: ceaiuri, suplimente alimentare etc.??? (vezi toată discuția)
Coduri caen produse gen plafar danmarianpopescu danmarianpopescu Ce coduri CAEN trebuiesc puse pentru un magazin gen plafar(ceaiuri, remedii, tincturi,etc.)Din cate am vazut difera de la judet la judet. (vezi toată discuția)