avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1908 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela22

Activitate mihaela22

Răspuns la discuția actiune divort- respinsa
din intamplare am intrat pe acest forum... si daca tot am intrat mi-am zis sa ma lamuresc ... n-am crezut ca o sa se raspunda "asa mult"...
revin cu precizari....
deci....n-am dat vina pe avocat ca a facut cererea "gresit"...acel avocat stia de copil, stia care era situatia, stia care sunt motivele, stia ce se doreste.......
mai pot spune ca aceiasi judecatoare aproape ca a respins actiunea unei cunostinte pt ca "nu sunt motive de divort"...au adus alt martor care a spus ca " l-a vazut pe sot cu alta" si au putut divorta ..." si acum scrie in sentinta asta...au un copil...care poate citi ca tati a fost cu alta....este in clasa 3-a acum''.... astept sentinta si voi vedea argumentele "judecatoarei"...voi reveni cu alte precizari

multumesc!
Răspuns la discuția actiune divort- respinsa
nu stiu..impreuna am fost la el..am explicat ce doream...si a redactat el cererea...am semnat-o si el a depus-o...eu nu aveam de unde sa stiu care e procedura...
Răspuns la discuția actiune divort- respinsa
am citit , am citit , am citit...si ...am inteles...atat cat ma pricep ...
cererea nu trebuia semnata de amandoi pt ca este un copil de 3 ani... nu ma incurc cu apelul...pt ca se pare ca cererea a fost prost conceputa...astept sentinta si se deschide o noua actiune.....cu o cerere buna motivata...dar repet.... nu voi face circ la tribunal.... divortul trebuie sa se termine civilizat...asa cum va fi si relatia viitoare cu "fostul" sot.

Multumest tuturor pt mesaje!!!
Răspuns la discuția actiune divort- respinsa
multumesc pt sfaturi... tin sa precizez ca cererea a fost semnata de amandoi si un avocat a redactat-o... de locuit nu mai locuim impreuna...dar am crezut ca se poate divorta civilizat fara sa se spunem lucruri neadevarata despre celalalt ...... voi astepta sentinta si voi face apel ( cred)
cam cate termen pot fi la apel?

va multumesc din nou!
Răspuns la discuția actiune divort- respinsa
Multumesc pt raspuns!
sa inteleg ca trebuie sa astept comunicarea sentintei acasa?
ce se intampla la apel...se rejudeca actiunea...sau se admite doar cererea?
buna ziua,
ce se intampla cand la al doilea termen judecatoarea respinge actiunea considerand ca nu sunt suficiente motive pt divort ( este recunoscuta pt astfel de "idei") .. precizez ca s-a facut ancheta, s-au audiat martori...

care este urmatorul pas?
Multumesc!