avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate George.daraban

Activitate George.daraban

In contractul de vanzare cumparare, care era unul standard, prestabilit, fara mentiuni suplimentare, era precizat la domeniul de activitate "orice forma de activitate publica". Am solicitat atunci modificarea contractului cu mentiunea " exceptand baruri, cafenele, cazinouri care ar putea periclita linistea locatarilor". Problema cu judecata este ca proprietarul este si dezvoltatorul blocului de locuinte, o persoana influenta, administratorul blocului este ( sau a fost, am pierdut sirul mondenitatilor) angajatul firmei dezvoltatorului. Iar la o judecata probabil as sta prin tribunal multa vreme. In linii mari am inteles raspunsul dumneavoastra, va multumesc!
Buna, sunt proprietarul unui apartament la etajul 1 intr-un bloc de locuinte nou, achizitionat in anul 2015. La momentul achizitiei la parterul blocului se afla un spatiu comercial, care pana in momentul de fata a ramas gol la interior, in stadiul de rosu, peretii in caramida- netencuiti, nebransat la retea de termoficare, implicit neincalzit- peretii exteriori izolati si fatada uniformizata cu blocul. Avem de suferit atat in calitatea termica a locuintei (podele reci, igrasie) cat si in costurile de incalzire care sunt cu 30% mai mari decat ale vecinilor de la etajele superioare. La rugamintea noastra proprietarul a izolat tavanul spatiului comercial si am castigat 1 grad sau 2 ce a determinat disparitia condesului si igrasiei dar atat. Avem promisiuni din partea proprietarului de 4 ani de zile ca va vinde acel spatiu dar pana atunci suferim din aceasta cauza. De la asociatia de proprietari ni se spune ca proprietarul a fost rugat sa branseze spatiul comercial la reteaua de termoficare dar a spus ca nu face nimic pana in momentul in care il va vinde. Va rog frumos sa-mi indicati la ce autoritati pot apela in aceasta privinta pentru ca asteptam un copil si nu il vom putea intretine armonios im aceste conditii. Va multumesc anticipat.