avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate M.I.C.

Activitate M.I.C.

Asta cu succesiunea parțial mi se pare cea mai bună soluție. Voi reveni după ce voi consulta un notar. Vă mulțumesc!
M-am interesat și nu este nevoie de intabulare pentru succesiune.
Soția mea este unic moștenitor al tatălui ei, care a fost ultimul decedat dintre părinții săi. Moștenește mai multe bunuri, printre care și câteva terenuri agricole și intravilane situate într-o localitate rurală. Aceste terenuri au fost atribuite socrului meu de către comisia de împroprietărire cu titlu de proprietate în anul 1991, ca moștenitor al tatălui său. Nu toate suprafețele din titlu trebuiau să-i revină lui. Unele trebuiau date unui frate, iar altele nepoților săi de la o soră decedată. În toată această perioadă aceștia au exploatat terenurile respective, dar nu au dorit să le preia legal, deoarece socrul meu era veteran de război și era scutit de plata impozitului. Nu știu din ce cauză a procedat așa comisia de împroprietărire, dar asta este situația. Acum, după decesul tatălui său, soția trebuie să facă succesiunea. Valoarea taxelor de succesiune depinde și de valoarea bunurilor moștenite. Asta înseamnă că va trebui să plăteasca o taxă mai mare, decât dacă acele terenuri nu ar apărea în succesiune. Totuși ele apar în Titlul de proprietate. Se poate oare rezolva situația, astfel încât soția mea să nu trebuiască să plătescă pentru acele terenuri care nu îi revin?