avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate Aungurencii87

Activitate Aungurencii87

Răspuns la discuția Proces penal


Alexandru Matache a scris:

Se poate încheia acord de recunoaștere a vinovăției în faza de urmărire penală. Pt că oricum asistarea de către un avocat este obligatorie, părerea mea este să vă consultați anterior cu un avocat cu privire la dosarul respectiv, pentru a vedea dacă este fezabilă încheierea acordului.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj

Buna ziua , dacă dosarul este pe fond nu se mai poate încheia acest acord ? Credeți ca se poate încheia și pentru tentativa de omor ? Mulțumesc
Răspuns la discuția Proces penal


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu neaparat.
Am.avut cazuri in care procurorul mi-a propus ca sa terminam cu problemele.
I-a convenit si la client ca o judecată presupune riscuri si pentru acuzare si pentru apărare daca nu prea au probe clare.

Este însă dificil daca recunoaște fapta si nu se încheie acordul.
Avocatul trebuie să fie foarte lămurit.
De.regula, parchetul încearcă să obțină o pedeapsă mai mare chiar daca este cu suspendare.


. Se poate încheia acest acord chiar și atunci când dosarul este pe fond ? Dar am citit ca un asemenea acord se poate încheia pentru pedepsele pana in 7 ani . O tentativa de omor se încadrează între 7 și 15 , deci nu ar fi posibil sa se facă un asemenea acord ? Mulțumesc
Discuție Proces penal
Buna ziua . Exista la noi in țara acordul de recunoaștere a vinovatiei ? Se poate încheia un acord între inculpat și procuror , dacă inculpatul recunoaște ca este vinovat ? Va mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Proces penal


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

V-am dat un raspuns complet cred eu.

Din ce am vazut in ultimele cazuri s-a respins la toti in ultimii 2 ani.
Eu nu am mai fost angajat sa fac asa ceva de vreo 4 ani, ultima oara la Inalta Curte de Casatie si Justitie.Cred ca de atunci nu prea se mai platesc amanarile fortate de imprejurari si lucrurile s-au schimbat mult in ultimii ani.

Ultima oara am vazut la Curtea de Apel Bucuresti doua respingeri in aceeasi zi, in urma cu cateva zile.In unul din cazuri procurorul a fost de acord sa se amane...dar nu s-a amanat...

Le-a dat timp la avocatii alesi pana la sfarsitul sedintei sa se pregateasca.
Ei se mai si grabeau sa ajunga la ICCJ.Instanta le-a zis ca au timp sa mearga acolo si sa se intoarca.

Eu nu vreau sa comentez consideratiunea instantei dar daca instanta apreciaza ca avocatul respectiv poate face o aparare la fel in doua ore cat ar face si in doua saptamani...nu are sens sa mai amane...
Cam asa imi pare mie...

Daca nu ati avut desemnat avocat din oficiu care sa dubleze avocatul ales ati putea avea o sansa.
Depinde insa si de complexitatea cauzei.

Daca avocatul dvs. vine la termen si deja arata cateva probleme pe care are nevoie de timp sa le dezvolte, atat cat sa deruteze instanta cum ca nu s-ar sti ce ar iesi in caz de judecata iar ati avea sanse la amanare dar aceasta ar insemna ca avocatul sa fie foarte abil si sa se descurce foarte bine in instanta.

Nu exclud insa nici varianta sa se amane.
Nu este exclus total asa ceva.

Procesul este pe fond
Răspuns la discuția Proces penal
@CLAUDIU LASCOSCHI

Buna ziua , eu am renunțat la avocata nefiind mulțumită de prestările dumneaei. Acum 3 zile a trimis la tribunal ca nu mă mai reprezintă . Iar eu luni am proces , doresc sa cer un alt termen sa am timp sa imi găsesc un alt avocat care sa mă reprezinte. Știu ca ei o sa imi propună avocat din oficiu , dar se poate sa îl propună in aceeași zi ? Nu are nevoie de timp și avocatul din oficiu sa studieze dosarul ?
Mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția Proces penal
Pentru tentativa de omor calificat. Dar eu am renunțat la avocat acum 2 zile , iar luni o sa fiu fără avocat . Eu am vb cu alt avocat , dar are nevoie de timp sa studieze dosarul . Știu ca ei o sa propună un avocat din oficiu , dar este posibil sa fie in aceeași zi propus ??

Sebastian Simon a scris:

Buna ziua!
Pentru ce infractiune sunteti judecata?

Răspuns la discuția Proces penal
Tentativa de omor calificat
Discuție Proces penal
Buna ziua , luni am ultimul termen in instanța . Astăzi am renunțat la avocata care m-a reprezentat pe parcursul procesului . Ținând cont ca timpul este scurt pentru găsirea unui alt avocat , mă pot prezenta luni singura la proces sa cer un alt termen ca sa imi iau alt avocat ? Este posibil ca sa imi pună ei avocat din oficiu luni ? Va mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția avocat
Buna ziua , pana la aceasta problema nu am avut niciodată un avocat , și nu mi-as putea da seama dinte-un link care ar fi bun pentru situația noastră, de aceea am povestit in mare ceea ce s-a întâmplat in speranța ca cineva cunoaște un avocat bun in drept penal , sau poate cineva s-a confruntat cu o situație similară . Va mulțumesc oricum pentru sfat

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Pe forum nu se fac recomandari, alegeti dvs din lista consultantilor inscrisi sau cautati in tabloul avocatilor din Romania de pe site-ul UNBR.
www.avocatnet.ro/Avocat-din-...
[ link extern ]


Răspuns la discuția avocat
judetul Brasov , dar avoactul poate fi si din bucuresti. Sotul meu este acuzat de tentativa de omor calificat.Anul trecut a fost pe 9 martie cu niste prieteni la un restaurant, unde a avut o altercatie.Pe la ora3.30 noaptea una din mesele alaturate s-a simtit deranjata ca muzica venise sa cante la masa unde se afla sotul meu.O persoana de la masa respectiva a venit la masa care se afla si sotul meu intr-un mod sfidator,a schimbat cateva replici cu unul din baietii de la masa dupa care a incercat sa-l loveasca pe respectivul, dar respectivul s-a ferit. In momentul acela in alt baiat de la masa cealala a venit sa isi convinga prietenul sa se reintoarca inapoi la masa lor.Dupa ce l-a convins a ramas si a schimbat cateva replici cu baiatul care era sa fie lovit,, de la masa unde se afla sotul , dupa care si-au dat mana si a vrut sa se intoarca inapoi la masa lor, moment in care celalat s-a intors inapoi , din nou cu intentia de a-l lovi din nou, acesta ferindu-se din nou a lovit-o pe sotia unuia dintre baietii care era la masa unde se afla sotul.In acel moment a izbucnit scandalul, deoarece cel care s-a intors din nou la masa sa loveasca era urmat de un altul de la masa lor, care intre timp a luat 2 sticle de vin de pe masa , le-a spart, cu care a incercat sa injunghie, cum ulterior s-a vaut urma de gat de sticla pe pieptul celui care era sa fie lovit initial.In invalmaseala respectiva , sotul a fost si el injunghiat in bratul stang stingaindui-se tendonul.In sala zburau doar farfurii , tacamuri si scaune .Intr-un finalcei de la masa sotului impreuna cu el au reusit sa iasa la receptie, moment in care cineva i-a incuiat pe ceilalti in restaurant, atunci cei de la masa sotului impreuna cu el au iesit afara vrand sa mearga la spital, moment in care proprietrul restaurantului a insistat la ei sa se intoarca sa le achite nota.La insistentele acestuia s-au intors inapoi la receptie sa achite nota, crezand ca ceilalti s-au linistit, baiatul care era sa fie lovit la inceput a deschis usa restaurantului ca sa isi recupereze bunurile lui si a celorlalti de la masa.In momentul cand el a deschis usa , persoanele de la cealalta masa au iesit si ei la receptie inarmati fiind cu stativele de la boxe, in momentul respectiv, sotul de frica si speriat a scos unghera din buzunar la pantaloni si a lovit 2 pers , si a fugit afara, persoanele lovite de sotul l-au prins pe unul din baietii care era masa sotului si-l loveau cu bestialitate, tragandu-l de la receptie inapoi in usa restaurantului.Sotul auzindu-l pe cel care era tras in restaurant ca striga dupa ajutor ca-l omoara , a intrat impreuna cu celalat care la inceput era sa fie lovit la masa si l-au scos din mainile celorlalti, acesta reusind sa iasa in patru labe din restaurant , ametit si nestabil pe picioare. Tin sa precizez ca restaurantul nu avea paza fiind un eveniment organizat intr-o sala cu capacitatea 150 pers, iar camera de filmat se afla doar la receptie, Dealtfel la masa sotului erau si 2 minori in varsta de 5 respectiv 12 ani , de care cealalta masa cand a inceput scandalul si sa arunce cu sticle, pahare, scaune.....nu au tinut cont.Pe 25 feb este ultimul termen, unde doar sotul a mai ramas sa dea declaratie si sa se vizioneze filmarea de la receptie.Aatazi au fost audiati ultimii martori.Judecatorul a respins reexaminarea medicala. Daca imi puteti recomanda pe cineva in masura v-as fi recunoacatoare. Avocata noasta nu a facut nimic din ce a promis .......Va multumesc anticipat. imi cer scuze pt scris