avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan.Ro

Activitate Bogdan.Ro



gi-jane2 a scris:

1) bunul va fi propriu, nu se imparte la partaj.
2) dupa decesul parintilor,nu ar avea de ce sa conteste ca a primit o donatie si el.
3) da, mosteneste 1/3 in concurs cu fratele si parintii.. daca parintii nu mai sunt in viata, 1/2 in concurs cu fratele. Asta daca la data decesului dvs va mai e sotie si e in viata.
4) nu se poate revoca/ anula.. decat daca ati atenta la vita parintilor.
puteti stipula in contrat sa se intoarca donatia la parinti in caz ca decedati inaintea lor si daca vreti ca nevasta sa nu mosteneasca parte din aceasta proprietate.


Multumesc pentru raspuns !
Asta vream sa stiu daca fratele sau parinti mai pot cere reductiunea donatiei in cazul in care fratele a semnat ca si-a primit partea lui.
Tocmai pentru a nu avea probleme sotia mai tarziu...
Buna ziua,

Parintii mei vor sa treaca un apartament pe numele meu, as vrea sa stiu cum ar fi mai bine prin donatie sau vanzare cumparare ?

Mentionez ca suntem 2 frati, iar in cazul in care ar face donatie pe apartament, ar primi si fratele meu echivalentul in bani cat ar valora apartamentul, asta fiind trecuta si in actul de donatie, ca si-a primit si el partea lui de mostenire.

As vrea sa stiu :

1. Sotia mea are vreun drept (in cazul donatiei) in cazul in care s-ar ajunge la divort, intra la partaj ?
2. Fratele ar putea contesta donatia cerandu-si parte si din apartament sau alte rude?
3. In cazul unui deces sotia mosteneste apartamentul (nu avem copii) sau intra si alcineva la mostenire ?
4. Actul de donatie odata facut se mai poate anula ?

Multumesc anticipat !