avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate Enzo2019

Activitate Enzo2019

Răspuns la discuția Impozitare CASS
Va multumesc pentru raspuns...ce ma bulversat este faptul ca eu in Romania am platit pe anul 2016 taxe de 80% din venitul PFA-ului .... indiferent care e venitul..... oricum bine ca l-am inchis...
Discuție Impozitare CASS
Buna ziua, vin la dumneavostra cu o intrebare la care nu gasesc nici un raspuns sau explicatie logica....
In anul 2015-2016 am avut un PFA care a avut un profit de +/- 1100 RON (declarati si impozitati de ANAF) si am platiti tot ce mi sa cerut sa platesc la zi, mi sa spus ca CASS nu trbuie sa il platesc decat daca vreau sa il platesc (sa imi mearga vechimea) sau daca fac un venit lunar cel putin egal cu salariul minim pe economie... acum ma trezesc ca imi vine o impunere de la ANAF pentru CASS neplatit pe anul 2016 de peste 400 RON (calculat la un venit anual de peste 10000 de RON) ... practic mi se impoziteaza venituri ce nu am avut....Unde in lumea asta exista legi sa iti impoziteze ceva ce tu nu ai ????? Daca calculez cat im platit impozit pe profit, CAS iar acum mi se cere 400 de RON CASS platesc impozit 850 RON la 1100 de RON venit......cum se poate o impozitare de 80% considera legala ????
Răspuns la discuția Gestiune Pontaje
Buna ziua, nu este prevazut nici in CIM nici in vre-un CCM este doar sistemul folosit si explicat fiecarui angajat nou ca orele platite sunt cele pe care le introduce in sistemul de gestiune a proiectelor. Firma este un R&D si lucreaza pe diferite proiecte de cercetare si dezvoltare nu este un mediu de productie, tocmai de aceea sa ales acest tip mai libertin de pontaj.
Răspuns la discuția Gestiune Pontaje
Buna ziua din nou,

sa inteleg ca nu am o cale de a fi in legalitate cu un astfel de sistem de gestiune a potajului ?


Va multumesc
Buna ziua va scriu deoarece ma aflu intr-o companie noua unde am gasit o situatie un pic neobisnuita si va explic; aici angajati folosesc un sistem electronic de pontaj pentru a ponta intrarile si iesirile din companie (inclusiv intrarea si iesirea la pauza) dar plata salariilor se face folosind un al sistem informatizat unde fiecare angajat isi introduce singur orele effectiv lucrate. Problema e ca un angajat poate sta in intervalul 07.30 - 19.30 in companie cat doreste dar este efectiv platit doar cat a introdus el ca a lucrat efectiv in program. Deci putem avea situatia in care un angajat poate fi in incinta companiei 12 ore dar sa fie platit 8 (daca atat a introdus el ca a lucrat) pe angajator nu il deranjeaza faptul ca el a stat 4 ore si a folosit sala de mese sau sala de recreere sau dotarile in scopuri personale si voiam sa stiu in cazul unui control ITM cum putem fi in legalitate cu diferentele intre pontaj si orele platite