avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate Marvik77

Activitate Marvik77

Răspuns la discuția PROBLEME PROBLEME PROBLEME.


avocatmaria a scris:

pentru chirie- actiunea e prescrisa, si oricum sansele de reusita nu erau mari... avand in vedere faptul ca traiati in concubinaj.
mama ar putea avea sanse de castig... daca nu se dovedeste ca de fapt a fost o donatie... depinde...

Multumesc frumos de raspuns
In anul 2005 am cumparat o garsoniera confort 1.....dupa 1 an m-am casatorit iar in anul 2007 a aparut pe lume primul meu copil...In anul 2008 am fost nevoit sa fac un credit in banca (perioada de creditare 10 ani)ptr.modernizarea proprietatii cumparate, din nefericire la scurt timp am ramas fara serviciu din cauza unor probleme medicale....mama mea m-a ajutat(imprumutat)cu o suma de bani si intr-un an am reusit sa achit creditul.In anul 2011 imprena cu sotia mea am decis ca trebuie sa divortam....ea a ramas in imobilul cumparat de mine impreuna cu copilul meu.In anul 2015 i-am vandut garsoniera pe un pret derizoriu......Acum ,si eu si ea ne-am facut o noua familie..ai platesc lunar pensia alimentara stabilita de instanta insa sotul ei are o influenta negativa asupra ei si au trimis cativa recuperatori sa ma bata...Intrebarea mea ar fii urmatoarea ..as vrea sa o dau in judecata ptr.faptul ca intre anul 2011-2015 ea a trait in casa mea proprietate cumparata inainte de casatorie fara sa-mi plateasca vreo suma de bani...o pot trage la raspundere cumva.???..mai mult...mama s-a" trezit "ca vrea sa-i returnam banii imprumutati...tinand cont ca la vremea respectiva eu si sotia mea am garantat .(.cei drept verbal)...ca o sa-i returnam banii, daca mama ne-ar deschide proces ptr.recuperarea banilor ,ar avea castig de cauza?poate dovedi prin platile efectuate la banca cu sume pe care noi..(eu si fosta sotie)nu le puteam acoperii la momentul acela.
Multumesc anticipat!
In anul 2011 dupa o casatorie esuata..am decis impreuna cu "respectiva"sa divortam.Datorita faptului ca in urma casatoriei a rezultat si un copil ,am stabilit impreuna cu fosta sotie un cuantum (pensie alimentara copil)Pe langa pensie...am decis ca ea sa ramana in garsoniera mea..proprietate personala,bun dobandit inainte de casatorie...dupa cativa ani ea mi-a cerut sa-i vand garsoniera....asa ca am decis sa vand garsoniera pe o suma derizorie stiind ca si copilul meu traieste acolo...toate bunurile mele..si tot ce am cumparat in timpul casatoriei au ramas in garsoniera respectiva.Mentionez ca timp de 11 ani cat am trait impreuna i-am crescut un copil dintr-o casatorie esuata.Cand fosta sotie si-a vazut" sacii in caruta"m-a dat in judecata ptr.majorare pensie..Nu am mai vaz.copilul de 2 ani datorita faptului ca nu mai traiesc in acelasi oras si de care ori ma duceam sa-l vizitez...fosta sotie imi spunea ca nu e acasa ..ca e in vacanta la bunici.Va rog respectuos care ma puteti ajuta cu un model de intampinare ptr.ca nu imi pot permite un avocat.