avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate AlexEnder

Activitate AlexEnder

As dori sa stiu daca in situatia in care:
Dupa divort (cu copii), decizia finala a venit fara a avea programul de vizitare de dupa 4 ani al minorului inclus
Pana in momentul de fata , fosta sotie, a respectat intr-o proportie foarte mica termenii si conditiile vizitelor
Fosta sotie a inaintat o cerere in care solicita adaugarea programului de vizitare de dupa 4 ani!
Procesul are ca si obiect "Completare/lămurire dispozitiv"
In acest caz... la infatisare pot sa am solicitari noi?
Răspuns la discuția Alienare parentala!
Sunt si situatii cand mama forteaza indepartarea copilului fata de tatal acestuia, planul fiind aplicat inca de dinainte de separare! Foaret multe femei "Puternice si sigure pe ele" fac aceste demersuri pentru a face rau tatilor copiilor, motiv de razbunare, aroganta sau gest de supraapreciere de sine (prin care doreste sa-si arate ca nu are nevoie de tatal copilului alaturi)
Răspuns la discuția Alienare parentala!
Am fost la executor, am dovedit ca acuzatia de a nu fi platit pensia este falsa si am facut o cerere in care am solicitat respingerea dosarului in baza motivului neintemeiat al fostei, mi-au comunicat ca fosta sotie poate solicita sa primeasca pensia alimentara prin intermediul lor, dupa cateva zile (Undeva prin Februarie) mi-au trimis, pe e-mail, o copie a solicitarii pe care urma sa o primesca si fosta, dupa ce am confirmat nu am mai primit nici macar un semn de la ei!
La una dintre ultimele vizite fosta mi-a spus ca a decis sa mearga in continuare cu dosarul (sa primeasca pensia prin intermediul lor) si ca urmeaza sa imi vina o hartie la locul de munca pentru ca sa platesc cheltuielile ei cu dosarul!
Din moment ce nu are motive intemeiate , ci doar vrea sa primeasca pensia prin intermediul lor (motivul fiind "sa nu faci figuri la plata pensiei pe viitor") reiese ca este doar un moft al ei si clar nu am dece sa-i platesc eu cheltuielile!
Mentionez ca am trimis , catre acelasi executor, o cerere in care solicitam deschiderea unui dosar impotriva ei pentru nerespectarea deciziei judecatoresti , nici la acel e-mail nu am primit raspuns!

Probleme nu sunt in relatia cu fetita, automat trage mai mult la mama , aceasta petrece cel mai mult timp cu ea, la fiecare intalnire, chiar si in serile de dinainte, fata repeta cuvantul "Tata" de 5-6 ori in 10 secunde iar in serile de dinainte alearga, cel putin, prin camera bucuroasa si continua repetitia
La intalniri copilul imi sare in brate si isi lasa capul pe umarul meu, in parc trage de amandoi sa mergem impreuna sa ne jucam cu ea dar se pare ca fosta sotie este mai interesata de propriile sentimente decat de interesul superior al copilului
Ma astept la orice actiune din partea fostei sotii dar asta nu inseamna ca o sa ai si permit orice!



In momentul in care parintele alienator nu respecta decizia judecatoriei se poate actiona prin executor, judecatorie si/sau circa de politie de care parintele alienator apartine
In situatia mea singura problema este ca nu imi respecta numarul de ore de vizita (11h /2 Saptamani) solicitarea mea (verbala) catre fosta sotie a fost sa-mi respecte numarul de ore acordate de catre tribunal pentru vizitele mele cu copilul , nu am fost absurd sa ai cer sa respecte intocmai programul, decizia mai specifica si faptul ca in lipsa ei poate participa unul din bunicii materni sau chiar amandoi (Fapt care nu a fost efectuat)
Răspuns la discuția Alienare parentala!
Copilul nu are nici macar 3 ani!
Problema, in momentul de fata se pune in nerespectarea numarului de ore de vizitare, si in lipsa ei unul dintre bunicii materni sunt obligati sa insoteasca fata la vizita, desi decizia spune clar "Intr-un loc public sau la domiciliul minorei" dar nu mi se da voie sa intru in casa lor de dinainte de incheierea procesului de divort, pe langa asta din Februarie anul trecut parintii ei nu au participat nici macar la o vizita in lipsa mamei, pur si simplu vizita a fost anulata!
Răspuns la discuția Alienare parentala!
La data la care aceasta a facut dosarul la executor eram cu toate cheltuielile la zi, scuza acesteia a fost "sa fiu sigura ca pe viitor nu faci figuri la plata pensiei", am dovedit executorului faptul ca motivul principal invocat de ea este fals si acesta a trimis dosarul mai departe! In ciuda faptului ca mi-am dovedit nevinovatia fosta sotie a insistat ca plata pensiei sa se faca prin intermediul Executorului. Daca solicitarea ei de a primii pensia prin intermediul lor este doar un moft/aroganta... pentru ce sa-i platesc eu cheltuielile de la executor?
In decizie se specifica faptul ca trebuie sa anunt mama cel tarziu pana la ora 12 a zilei anterioare vizitei, pe langa detalii despre unde vreau sa mergem cu fata, persoanele care ma vor insotii la vizita (insemnand rude: mama, sora , cumnat , unchi, etc.) luand in calcul ca aceasta ridica pretentii ca doar eu sa merg la vizita ceilalti neavand dreptul (din punctul ei de vedere)
Răspuns la discuția Alienare parentala!
Daca ea a contactat un executor pentru a primii pensia alimentara prin intermediul lor avand ca scuza faptul ca nu as fi platit deloc eu, dovedind ulterior ca, eram deja la zi cu plata pensiei in momentul in care a facut contractul Pot utiliza si acele documente? poate sa ma oblige sa platesc eu cheltuielile de la dosarul depus de ea? Mentionez ca in urma tuturor probelor fosta sotie a insistat ca pensia sa fie primita prin intermediul Executorului fara a avea un motiv care sa ma incrimineze
As dorii sa stiu cum pot combate alienarea parentala, tinanad cont ca am respectat toate obligatiile deciziei judecatoresti, fosta sotie respectand doar in parte programul de vizitare si ce tine de informatii cu privire la starea copilului
Vizitele au loc doar cand are ea timp, desi sunt inclusi si bunicii materni (in lipsa mamei), aceasta nu ofera timp la schimb pentru vizitele sau orele de vizita ramase neefectuate
Am creat un document word in care am trecut toate datele de vizitare, daca au avut loc sau nu (Si motivele in situatia in care vizitele nu au fost efectuate), persoanele care m-au insotit si orele intre care au avut loc!