avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate marx36

Activitate marx36

De acord cu cele de mai sus, dar cred ca erau valabile cand copilul era dat unuia dintre parinti. La custodia comuna, de ex daca copilul sta la un parinte, celalalt tot trebuie sa plateasca pensie alimentara?
Aha, am inteles. Si in acest caz de acordare a custodiei comune, mai plateste pensie alimentara vreunul dintre parinti?
Daca mama nu e de acord, pot obţine custodia comuna?
Si daca merg la Autoritatea tutelara, sau cum s-o chema serviciul respectiv din Primarie, acesta nu face anumite demersuri a.i. sa nu trebuiasca sa mai deschid eu actiune in instanta pt custodia comuna? As vrea sa evit un scandal cu mama copilului, chiar daca stiu ca eu am dreptate si legea poate e de partea mea, dar e o fire mai razbunatoare, si mi-ar face numai greutati daca as deschide proces.
Multumesc
Copilul are 11 ani. As dori sa nu mai fiu conditionat sa platesc pensia alimentara, in conditiile in care copilul sta la mine. Adica Autoritatea sa constate acest lucru, sa vorbeasca cu ,copilul, si ulterior sa constituie o eventuala proba in instanta. Pot obtine custodia comuna, daca mama nu e prezenta in tara?
In cazul in care deschid o actiune in instanta pt custodie comuna (ma refer la cazul meu, nu asa, in general) cam la ce suma as ajunge cu cheltuielile (onorariu, etc, nu ma pricep ce costuri sint)?
Daca m-as duce la Primarie la serviciul de asistenta sociala, si ei ar face ancheta si ar constata ca mama e plecata din tara, si copilul sta cu mine (de fapt sta de 4 ani de cand a fost divortul), in acest caz nu ar putea dispune ei ceva, pt a nu mai ma duce eu la Tribunal?
Si apropo, faptul ca mama a parasit tara, ea avand hotararea instantei de a creste copilul, fiindu-i incredintat copilul, deci faptul ca a parasit tara si nu a anuntat asta, nu mi-a lasat nici o procura nimic, asta nu o pot folosi cumva in interesul copilului? Daca se imbolnaveste si trebuie o semnatura ceva, eu nu am nici un drept sa semnez.
Multumesc.
Am inteles, multumesc. Deocamdata mai stau un pic sa vad ce si cum.
Aha, bun, si daca peste cativa ani, mama copilului ma va actiona in judecata ca nu i-am platit pensia alimentara, eu va trebui sa dovedesc cu martori cum ca, copilul a stat la mine? Pai instanta nu poate sa spuna ca trebuie sa ii dau mamei acei bani, chiar daca copilul a stat cu mine in tot acest timp? Ca pe hotararea de divort scrie clar ca trebuie sa ii dau mamei lunar acea suma de bani.
Va multumesc pt raspuns si aprecieri :vishenka:
Si daca introduc actiune, ce as putea obtine, custodia copilului sau scutirea de pensia alimentara?
Multumesc
Cu toate ca acest topic e cam vechi, totusi revine in actualitate, asta si datorita noului cod civil
Nu l-am citit , recunosc, dar v-as prezenta pe scurt cazul meu, ideea e daca as pute obtine, ca tata, custodia copilului meu.
Am divortat in 2008, si copilul, asa cum aproape orice judecator il da mamei, asa s-a intamplat si in cazul meu ,la acea data copilul avand 8 ani. Am stabilit de comun acord cu mama o pensie alimentara de 200 lei, si nu procent din salariu, asta datorita faptului ca , copilul urma sa stea la mine, asta din mai multe motive: ma ocupam si ma ocup mai bine de cresterea si educatia lui, stau mai mult timp cu el, mama, neavand timp pt asa ceva, fiind o fire mai activa, careia ii plac distractiile si pierderea timpului aiurea. Dar nu asta e problema, cu mama copilului.
Eu as vrea sa stiu cum pot proceda cel mai simplu, astfel incat sa nu mai platesc pensia alimentara, pt ca oricum copilul sta la mine de atunci, la mama ducandu-se doar in weekend.Nu am pretentie de la mama sa-mi dea ea pensie alimentara, nu ca as fi bogat, dar pur si simplu eu vreau doar sa am grija de copil,dar nu prea mai fac fata , si cu criza asta :-), chiar conteaza acei 200 lei care ii dau efectiv degeaba. Mama a zis de vreo 3 luni ca pot sa nu ii mai dau, dar daca peste un an, doi, zece, o sa spuna ca nu i-am platit pensie alimentara, si atunci de unde o sa-i dau toate sumele restante? Repet, nu vreau razboi cu ea, vreau doar sa nu mai platesc acei bani, deci cum as putea face asta, sa cer eu incredintarea minorului(care a stat cu mine de la divort) , sa cer custodie comuna, sau cum? Momentan mama e plecata in Germania la munca, de vreo 3 luni, a lucrat ceva temorar, am inteles ca o sa inceapa luna viitoare sa lucreze, deci ca prezenta nu va fi in tara o perioada mai mare ), pot face ceva acum, sau cand se va intoarce ea? Ca detalii, copilul tine la amandoi parinti, l-am crescut si l-am invatat sa-si iubeasca ambii parinti, deci si pe mama, chiar daca aceasta nu prea a fost mama.
Va multumesc pt eventualele raspunsuri.