avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Activitate cati2018

Activitate cati2018

Dar sunt construite pe spatiul comun! Eu daca vreau sa fac o "despartitura" pe culoarul blocului sau pe terasa blocului, am tot dreptul avand in vedere ca este legal ! " Spatiul comun " exista dar uneori nu exista in statul roman! Daca mai pun si trei cabluri de lumina ca asa vreau eu , NU este nici o problema! Acesta este un caz real din anul 2019 ! Boxe la subsol, pe spatiul comun, pt. care exista legi, dar legile NU se aplica !
Nu au patit nimic, au venit cei de la ISU , le-au pus in vedere sa scoata cablurile de lumina ( pe cheltuiala intregului bloc ), iar boxele desi sunt construite pe spatiu comun , desi sunt construite din caramida sau boltari cu usi de fier ( sau tabla ) raman pe loc fiind considerate despartituri!!!??Nu au nevoie de autorizatie in constructie?!
Nu inteleg cum poate fi legal ca cineva sa construiasca pe spatiul comun !?
Discuție Uzucapiune
Parintii mei au decedat tatal in urma cu 5 ani, mama in urma cu 3 ani ( 2016 ).
Dupa doi ani de la moartea mamei, succesiunea fiind facuta la cateva luni de la deces, am fost data in judecata de Asociatia de proprietari care isi doreste bucataria apartamentului ( asa figureaza in acte de peste 25 ani ) si asa a fost folosita de cand ma stiu, motivand ca este uscatoria blocului.
Suprafata aceasta de 12 mp aflata in posesia parintilor mei din anul 1992 ( de cand au cumparat apartamentul ), este intabulata in cartea funciara din 2012, dar nu exista nici un act de vanzare cumparare si nici in casa nu am gasit!

Actele pe care le am din anul 1994:
-Hotarare a Asociatiei de locatari semnata si stampilata in original, cu acceptul de vanzare al uscatoriei si despagubirile pe locatar;
- Tabel cu toti locatarii ( care nu erau proprietari ) la acea vreme privind vanzarea uscatoriei- in original;
- Adeverinta cu semnatura si stampila trustului de stat care detinea blocul privind efectuarea formelor legale, semnat si stampilat ca sunt de acord cu hotararea locatarilor- in original.
- Proces verbal de predare-primire a dependintei ( uscatoriei ) in copie;

Am trimis notificare prin executor referitor la eliberarea contractului de vanzare-cumparare conf. cu originalul trustului respectiv, dar nu am primit nici un raspuns de peste 2 luni ( respectiva societate este in insolventa si nu mai are arhiva- nu recunosc , dar din discutiile purtate am dedus clar acest aspect ).

Ce pot face pt. a rezolva legal aceasta situatie? Multumesc

As vrea sa stiu daca cei care au construit ilegal aceste boxe la subsol si s-au conectat la lumina neautorizat, intr-un mod empiric, raspund penal! Consider ca ceea ce s-a intamplat este un fapt foarte grav, daca pateste si altcineva acelasi lucru dar nu supravietuieste ?! Trebuie luate niste masuri legale si cei care au actionat ilegal trebuie pedepsiti!
Buna ziua,
Am cumparat de curand un apartament si in urma renovarilor a trebuit sa inchid si sa deschid apa de la subsolul blocului, astfel ca m-am electrocutat! Din fericire am supravietuit si am aflat si motivul: boxele locatarilor construite ilegal la subsol, beneficiu de lumina prin instalatii improvizate ( direct de la un bec aflat pe perete de la care plecau fire ce urmareau conductele de apa ) ! Cand am relatat intamplarea presedintele si administratorul scarii ( care cred ca au si ei o astfel de boxa dotata cu instalatie electrica ), au aratat interes zero,ne-au atras atentia ca nu avem de ce sa mergem in subsol, si sa-i sunam pe ei inainte! As vrea sa stiu daca ii pot da in judecata si care este temeiul legal pentru un astfel de demers! De asemenea iau in calcul sa fac o plangere penala pt. care am de asemenea nevoie de cadrul legal ?! Mentionez ca am facut o notificare scrisa pe care au refuzat sa o inregistreze ( am filmat toata conversatia) ! Am un copil adolescent, ma intreb ce s-ar fi intamplat daca l-am fi trimis pe el sa deschida apa la subsol! Multumesc