avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate Delilah123

Activitate Delilah123

Bună ziua! Va scriu în legătură cu o problemă pe care o am cu niște vecini, în urma cumpărării unui teren. Mai exact, în momentul în care am cumpărat terenul, acesta era delimitat între noi și ei de un gard, despre care ei susțineau ca se află pe terenul lor cu vreo 15cm, nu pe granița. De bună credință fiind, am chemat un topometrist pentru a trasa exact punctele terenului nostru și surpriza, situația era fix invers, adică vecinul era intrat la noi pe teren cu aproximativ 30cm. Vecina nu a fost de acord cu topometristul, spunând ca ea nu crede în sateliți, ca ea știe exact unde sunt granițele terenului dumneaei. Dețin o autorizație de construire pentru un nou gard între noi, pe care aș fi acceptat chiar să îl fac în locul celui vechi, chit ca aș pierde eu teren, menționez ca nu mă interesează, dar aceasta insistă să îl fac și mai mult în interiorul curții mele și spune ca dacă încerc să dau gardul vechi jos pentru a îl face pe cel nou, își lasă câinele liber și nu răspunde pentru ce se va întâmpla mai departe. Menționez ca am chemat poliția, mai ales ca aceasta a ieșit si cu toporul sa spargă o bucata din gardul meu de la strada, spunând ca aceea e bucata dumneaei, dețin și filmări cu ea făcând acest lucru. O să mă interesez să văd ce s-a întâmplat cu acea plângere, dar referitor la gardul de construit si întarusare, nu este de competenta lor. Și eu și vecina avem cadastrul facut după anul 2010, nu există suprapuneri sau alte probleme. Ce mă sfătuiți să fac mai departe pentru a reuși să construiesc totuși acel gard și să opresc acest nonsens? Mulțumesc anticipat.
Dacă as încerca sa centralizez toate contactele restaurantelor din țara, pe județ, am nevoie de aprobarea restaurantelor pt a le publica datele pe site-ul meu? (Cum fac de exemplu cei de la termene.ro cu firmele)