avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Roxanna123

Activitate Roxanna123

Răspuns la discuția Legea de uzucapaciune de 30 ani
Va multumesc!
Răspuns la discuția Legea de uzucapaciune de 30 ani
Va multumesc!
Răspuns la discuția Legea de uzucapaciune de 30 ani
Bunicul tatalui meu a decedat acum 60-70 de ani in urma,bunica lui fiind singura mostenitoare.La batranete tatal meu s.a ocupat de ingrijirea si inmormantarea ei. La primarie a fost inscris in registrul agricol,are toate chitantele care dovedesc ca impozitul pe casa a fost platit de el.Problema e ca de vreun an doi au aparut verisorii care isi doresc partea la casa bunicii.Dupa atatia ani acestia mai au vreun drept?
Buna ziua!As avea nevoie de o indrumare.Pe scurt tatal meu locuieste in casa bunicii sale de 35 de ani,timp in care el a platit toate taxele pentru casa el figureaza la primarie in registru.Doar ca nu are un titlu de proprietate pe numele lui,titlul fiind pe numele bunicii.Bunica sa este decedata de 32
de ani. Pe titlu de proprietate inregistrat la primarie sunt trecuti mostenitori cei doi copii ai bunicii tatalui meu,respectiv matusa si tatal lui.In cazul in care tatal meu ar deschide un proces pentru dobandirea titlului de proprietate ar putea invoca dreptul de uzucapaciune de 30 ani? In tot acest timp el a locuit in aceasta casa,a renocat.o etc