avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate zamfistefi

Activitate zamfistefi

Multumesc mult!Daca imi mai permiteti o intrebare,daca ii voi plati sulta surorii mele va mai avea dreptul la cota parte din partea mamei in calitate de mostenitor rezervatar?Multumesc inca o data,cu respect,Gabi M
Buna ziua,eu,sora mea si mama care are 84 de ani,am iesit dintr-un proces de succesiune si iesire din indiviziune dupa tatal meu decedat cu multi ani in urma,eu si mama reclamante iar sora mea parata.Mama trebuie sa plateasca sulta mie si surorii mele.In ultimii ani eu am fost singura care s-a ingrijit de mama asa ca dansa mi-a lasat mie prin testament partea ei.Am fost sfatuita sa cer in instanta dreptul de curatela asupra mamei care in ultimul an a dezvoltat o forma de dementa.Ca atare,dupa ce voi fi declarata in instanta ca si curator legal al mamei va trebui cred sa ii platesc eu sulta surorii mele(asa cred eu).Va rog sa imi spuneti daca dupa toate astea pot fi sigura ca si partea mamei va fi a mea conform testamentulei sau dupa moartea dansei sora mea va avea prin lege dreptul la o parte din ceea ce are mama acum,va trebui sa trecem prin alt proces de succesiune ? Multumesc,cu respect,Gabriela M.