avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Activitate simpatic

Activitate simpatic

Răspuns la discuția Caz disperat

Deja, daca n-ati facut nimic pana acum (adica: intampinare, cerere reconventiala, in functie de astea discutie pe probe) pe avocatul dvs. trebuie sa-l cheme Harry Potter. :magic:


Va multumesc pentru sinceritate.....de aceea am si zis "caz disperat"......
Vreau sa stiu daca in acest punct pot sa cer interogatoriu sotiei ..cu sau fara avocat .....si daca in functie de raspunsurile ei (ma bazez ca raspunde cinstit) pot sa cer o expertiza, sau daca dupa procesul de divort pot deschide proces de reincredintare minor (si pe ce motive)
Răspuns la discuția Caz disperat
Multumesc tuturor celor care mi-au dat sfaturi...si revin cu amanunte (ca sa fie mai clar):

1 Am consultat inainte de inceperea procesului un avocat (culmea gasit pe net)....si am ramas dezamagit (de aceea am intrebat de avocat bun)...acel avocat s-a rezumat la a spune "oo..copilul e prea micut....". sau "nu-mi face placere acest tip de divort "....iar unele lucruri nu mi le-a spus , printre care nu mi-a spus de exemplu, ca pot cere interogatoriu sotiei...si nici nu mi-a spus cat de mult tine cont instanta de raspusnurile la interogatoriu....(am aflat de intorogatoriu dupa nopti de cautari pe net, dar inca nu stiu cat conteaza acest interogatoriu)

2 Procesul a avut o singura infatisare in care judecatorul a cerut probele si a dat un termen.

3 De ce cer expertiza....din pacate nu pot spune decat eventual pe privat.
Răspuns la discuția Caz disperat
Va multumesc pentru raspuns si vin cu cateva precizari:
- Nu sunt deacord ca mama sa aiba custodia ,dar nu stiu ce sanse am sa o obtin eu (desi am venituri si conditii mult mai bune).
- Nu doresc PROGRAM DE VIZITA si doresc sa iau copilul la mine in fiecare weekend (sa sambata dimineata pana duminica seara)
-Prin expertiza medicala doresc sa dovedesc modul aberant in care mama justifica atasamentul meu fata de copil.
Discuție Caz disperat
Buna ziua,
Sunt un tata disperat, care isi iubeste foarte mult copilul (un baietel de 2 ani si 3 luni), dar din pacate mama doreste sa divorteze (procesul a inceput deja).Problema esta ca , copilul este foarte atasat de mine, si mama - constienta de acest lucru - doreste sa rupa acest atasament in timp invocand motive pe care imi e rusine sa le fac publice aici.
Eu nu vreau sub nici o forma sa las copilul fara sentimentele tatalui - si vreau sa fac tot posibilul si imposibilul ca sa nu se intample asta.Va rog sa ma imi spuneti daca pot sa obtin copilul in fiecare weekend, cum pot demonstra atasamentul copilului fata de mine, daca pot sa cer o expertiza medicala din care sa reiasa cum incearca mama sa motiveze faptul ca acest copil ma iubeste foarte mult, si va mai rog sa imi recomandati un avocat foarte bun (din Bucuresti) , pentru ca este vorba de linistea sufleteasca a unui copil total nevinovat. Va multumesc anticipat!