avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate

In data de 26 Ianuarie am fost agresat de doua persoane in fata unei discoteci. Pe scurt povestea, din punctul meu de vedere: eram afara asteptam taxiul sa ne duca acasa eram cu mai multe persoane cunoscute, radeam de niste copi de 12-14 ani ca nu a fost lasati sa intre inauntru dar ei erau afara 3-4 ore mai taziu, din alt grup, tipul nr 1, care din auzite a avut ceva cu un prieten din grupul nostru, altercatia a fost verbala,vine spre noi cu chef de cearta, bodyguard-ul ii trimite acasa pe catva dintre ei. In urmatoarele minute ma indepartez putin de grup sa dau un telefon la dispecerat deoarece acesta nu a ajuns, Vorbind la telefon sunt lovit cu pumnul in fata de tipul nr 1 cad jos, sunt tras deoparte de prietena mea, m-am ridicat cu intentia de a contiunua bataia dar am renuntat si am ramas jos, apare al-doi-lea tip dintr-o masina si imi da o palma dupa niste injurii atat din partea mea cat si a lui, o ameninta pe prietena ca o duce la "produs", in acel moment am zis ca o sa plateasca pentru ce au facut, laudanduse ca are bani, ei pleaca dar nu inainte de a da cu un spray lacrimogen,paralizant habar nu am de care ,de un al-trei-lea tip. Am depus plangere la politie , am 35-36 de zile de la medical legist, o fractura la cervicala 5 si una fractura mica la fata care nu necesita operatie. Prietena depune plangere si ea impotriva celui care a amenintat-o. am vorbit la telefon cu tipul nr 1 care nici nu mai stie ce s-a intamplat, nici nu stie de ce m-a lovit, tipul nr 2 nu recunoaste ca m-a lovit, am martori care pot spune ca m-a lovit, el are martori care spun ca nu m-a lovit. tipul nr e de accord sa ne impacam, tipul nr 2 nu, am mai fost luat si la misto ca fac videochat, ca tocmai mi-am pierdut linistea, tipul nr 2 are prieteni, colegi care fac ceva lupte, MMA, box, nu stiu exact, am fost incarcat de mesaje si cereri de prietenie pe retelele de socializare. Interbarile mele sunt urmatoarele:
1 Ce sa fac in continuare?
2 Sa ma impac cu tipul nr 1 ? daca da cati bani sa ii cer?
3 Ce pot pati cei trei din punct de vedere legal?
4 Daca se ajunge la process cine plateste cheltuielile de judecata?
5 Ce imi poate oferi instanta,daca castig bineinteles?
Alte sugestii daca puteti sa imi dati. Multumesc