avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters550964

Activitate ContSters550964

Răspuns la discuția PENSIA MAMEI
Luati legatura cu un notar care sa va indrume spre o rezolvare LEGALA. Va spun din proprie experienta.
Răspuns la discuția intrebare pensie
Din raspunsul dvs reiese ca veniturile brute dupa 1991 trebuiau luate in seama, dar in decizia de pensionare scrie : MOTIVARE - veniturile brute nu fac parte din baza de calcul a pensiei conform adeverintei. Am ramas cu gandul ca s a facut o greseala si daca se mai poate remedia. Nu stiu daca pot sa mai fac ceva in continuare.....
As putea sa va trimit si o poza cu decizia de pensionare daca sunteti de acord. Multumesc
Răspuns la discuția intrebare pensie
Multumesc de raspuns.
Am primit decizia de pensionare limita varsta (din data de 9 ian 2019 )la posta in 23 ian 2019.
In partea de jos a deciziei de pensionare este un aliniat numit
Motivare: Veniturile brute nu fac parte din baza de calcul a pensiei""(am depus cartea de munca, adeverinte de vechime, grupa a2a , adeverinta pt stagiu cotizare din 2001 si adeverinta cu retributia bruta de la angajare pana la zi). Am fost la doua case de pensii (sect 3 si 5 ) sa intreb de ce nu s a luat in calcul si salariul brut. Raspunsul a fost ca asa e legea si s a calculat corect .
Acum e tarziu sa mai fac contestatie?(conform art149 alin1 din legea 263/2010, asa scrie in decizie ). Sau se mai poate face ceva ? Prima pensie vine dupa 15 martie.
Am tot incercat sa pun aceeasi intrebare pe avocatnet.ro si imi dadea eroare interna.
e adevarat ca in calculul pensie limita varsta NU se foloseste retributia bruta? multumesc.