avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate gruis

Activitate gruis

Va salut!Am sa descriu pe scurt problema mea itrebandu-va daca am dreptul si daca da, ce sanse am sa obtin custodia copiilor.Nu sunt casatorit cu sotia ,dar dupa o relatie de 25 de ani avem trei copii.In martie 2015 mi-a spus pur si simplu ca pleaca la parintii ei si nu se mai intoarce acasa pentru ca are o relatie cu soferul de pe ambulanta pe care lucra ,ea fiind asistenta medicala.Copii au ramas la mine ,nediscutand problema, deoarece nu era interesata in privinta lor.In mai 2015 ,in urma unei depresii severe am fost diagnosticat ca avand o tumora maligna.Am urmat tratamentul pe parcursul verii ,iar in toamna mi s-a redat ca sa zic asa din nou dreptul la viata.Copii au fost in tot acest timp la mine ajutandu-ma mama mea.Am incercat sa iert ,sa las totul asa pentru binele copiilor.Se intereseaza rar de copii iar de vazut cam odat a la o luna de zile.Banesc nu contribuie cu nimic sau foarte putin.Salariul meu este cel minim pe economie si nu fac fata cheltuielilor.Mama mea sta pe perioada scolii la mine si ma ajuta cu dusul si adusul de la scoala ,care este la 3 km de casa.Baiatul ce mare are 15 ani iar ce doi gemeni 9 ani.Mentionez ca nu am facut la data respectiva nicio sesizare cu privire la parasirea de domiciliu.Va intreb daca pot obtine custodia copiilor si pensie alimentara.Va multumesc!
Salut!Din ianuarie 2018 beneficiez de alocatie complementara de sustinere pentru cei trei copii din intretinere.In decembrie 2018 mi s-a cerut sa duc la asistenta sociala adeverinta de salariat ,adeverinta de venit si situatia scolara a copiilor.Beneficiind de bonuri cadou la copii de MOS CRACIUN,mi s-a sistat alocatia pe motiv ca am venituri care depasesc cele 530 lei pe cap de familie.De la asistenta sociala am fost somat sa semnez majorarea veniturilor salariale dar nu am facut-o pe motiv ca nu sunt permanente.Mi s-a spus ca trebuie sa refac dosarul si sa ma prezint la ei peste trei luni.Mentionez ca am un salariu net de 1400lei plus bonuri de masa.Ce drepturi am?Din luna februarie 2019 nu mai beneficiez de alocatie spunandu-mi sa vin in martie-aprilie.Mentionez ca in luna decembrie nu afost o majorare salariala ci un cadou de sarbatori.Va multumesc