Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie de sustinere familiala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie de sustinere familiala

Salut!Din ianuarie 2018 beneficiez de alocatie complementara de sustinere pentru cei trei copii din intretinere.In decembrie 2018 mi s-a cerut sa duc la asistenta sociala adeverinta de salariat ,adeverinta de venit si situatia scolara a copiilor.Beneficiind de bonuri cadou la copii de MOS CRACIUN,mi s-a sistat alocatia pe motiv ca am venituri care depasesc cele 530 lei pe cap de familie.De la asistenta sociala am fost somat sa semnez majorarea veniturilor salariale dar nu am facut-o pe motiv ca nu sunt permanente.Mi s-a spus ca trebuie sa refac dosarul si sa ma prezint la ei peste trei luni.Mentionez ca am un salariu net de 1400lei plus bonuri de masa.Ce drepturi am?Din luna februarie 2019 nu mai beneficiez de alocatie spunandu-mi sa vin in martie-aprilie.Mentionez ca in luna decembrie nu afost o majorare salariala ci un cadou de sarbatori.Va multumesc
la fel am patit si eu , din septembrie mi s-a sistat ajutorul, fara sa-mi fi crescut salariul deloc, am primit doar o adresa ca nu ma mai incadrez, am cerut explicatii si mi s-a spus ca am venituri prea mari, am salar de 1250 lei si 2 copii in intretinere, nu primesc tichete de masa.