Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile mamei singure
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile mamei singure

Buna ziua,

sunt o mama singura. am un copilas minor. ce drepturi legale am pentru copil?
Mentionez ca am serviciu.
Aveti dreptul la alocatia de stat pentru copii.
alocatia de stat o iau si daca il cresc singura si daca nu. dar sincer, 40 de lei nu ma ajuta cu nimic.
Alte sustineri ale statului ma intereseaza deoarece salariul meu este insuficent pentru a-l putea creste pe cel mic.
1. Legislatia nu prevede ceva special pentru parintii unici.

2. Fiind salariata ma tem ca nu veti putea primi nici ajutor social de la Primarie.

3. - Incercati, totusi, la Primarie sa vedeti daca puteti beneficia de ajutor social.
- Intrebati si la scoala sa vedeti daca poate beneficia copilul de o bursa sociala.
- Luati legatura cu un ONG care se ocupa cu rezolvarea unor astfel de situatii ca a dvs.
Nimic.
Si in multe familii biparentale venituri sunt limitate si ridica dificultati cand e vorba de cresterea copiilor. Se presupune ca atunci cand ati hotarat sa faceti un copil v-ati gandit si cum o sa-l intretineti.. fara sa va bazati pe ajutorul statului.

DahliaNoir a scris:

Nimic.
Si in multe familii biparentale venituri sunt limitate si ridica dificultati cand e vorba de cresterea copiilor. Se presupune ca atunci cand ati hotarat sa faceti un copil v-ati gandit si cum o sa-l intretineti.. fara sa va bazati pe ajutorul statului.

Nu stiu ce fel de om poate sa gandeasca asta, dar din pacate genul asta guverneaza si Romania.

In momentul in care iei decizia sa faci un copil nu poti sa prevezi sau sa te gandesti ca vei ajunge in diferite situatii urate. Altfel nu l-ai mai face.