avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate Sorin112233

Activitate Sorin112233

Răspuns la discuția Refuz comunicare date Politie
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

mariustz a scris:

Daca nu comunici in 5 zile cine a condus masina, e contraventie, deci da, o sa fii amendat.
Amenda e de la 9 puncte in sus, deci de la 1305 lei in sus.


latka a scris:

Veti fi amendat doar pentru necomunicarea identitatii persoanei care a condus autoturismul. Pentru aceasta este obligatoriu ca sa va trimita prin posta (trebuie sa semnati de primire, ar trebui sa gasiti un aviz in cutia postala ca vi s-a trimis asa ceva, sau, in ultima instranta, daca nu se ridica plicul de la posta se afiseaza la domiciliul contravenientului cu semnatura unui martor dintre vecini) PV de sanctionare pentru incalcarea art. 39 din OUG195/2002. Nu va mai poate sanctiona pentru viteza si nici suspenda permisul. Amenda este intr-adevar de minim 9 puncte amenda (1 punct = 145 RON). Cind va intoarceti in tara interesati-va la primarie daca aveti asa ceva inregistrat pe rolul dvs. . Nu veti putea plati nici o taxa, pina nu achitati amenda.

Buna seara! V-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu un rapsuns.Am intrebare care suna cam asa: am permis,detin un autoturism. Intr-o zi autoturismul pe care il detin a fost inregistrat cu o viteza care depasea limita legala cu peste 50km/h. Am plecat din tara la scurt timp (munca in străinătate). Nu am reusit sa ma prezint la Politie sa declar cine conducea autoturismul in ziua respectiva. Ce se întâmplă in acest caz?
Sunt amendat pentru ca nu am declarat la Politie cine a condus auto?
Mi s-a suspendat permisul pentru viteza inregistrata?
As dori daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Va multumesc!