avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refuz comunicare date Politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refuz comunicare date Politie

Buna seara! V-as fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu un rapsuns.Am intrebare care suna cam asa: am permis,detin un autoturism. Intr-o zi autoturismul pe care il detin a fost inregistrat cu o viteza care depasea limita legala cu peste 50km/h. Am plecat din tara la scurt timp (munca in străinătate). Nu am reusit sa ma prezint la Politie sa declar cine conducea autoturismul in ziua respectiva. Ce se întâmplă in acest caz?
Sunt amendat pentru ca nu am declarat la Politie cine a condus auto?
Mi s-a suspendat permisul pentru viteza inregistrata?
As dori daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 21 Februarie 2019
Sorin112233, utilizator
Cel mai recent răspuns: musatilie , utilizator 01:34, 1 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu comunici in 5 zile cine a condus masina, e contraventie, deci da, o sa fii amendat.
Amenda e de la 9 puncte in sus, deci de la 1305 lei in sus.
Ultima modificare: Joi, 21 Februarie 2019
mariustz, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Veti fi amendat doar pentru necomunicarea identitatii persoanei care a condus autoturismul. Pentru aceasta este obligatoriu ca sa va trimita prin posta (trebuie sa semnati de primire, ar trebui sa gasiti un aviz in cutia postala ca vi s-a trimis asa ceva, sau, in ultima instranta, daca nu se ridica plicul de la posta se afiseaza la domiciliul contravenientului cu semnatura unui martor dintre vecini) PV de sanctionare pentru incalcarea art. 39 din OUG195/2002. Nu va mai poate sanctiona pentru viteza si nici suspenda permisul. Amenda este intr-adevar de minim 9 puncte amenda (1 punct = 145 RON). Cind va intoarceti in tara interesati-va la primarie daca aveti asa ceva inregistrat pe rolul dvs. . Nu veti putea plati nici o taxa, pina nu achitati amenda.
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

mariustz a scris:

Daca nu comunici in 5 zile cine a condus masina, e contraventie, deci da, o sa fii amendat.
Amenda e de la 9 puncte in sus, deci de la 1305 lei in sus.


latka a scris:

Veti fi amendat doar pentru necomunicarea identitatii persoanei care a condus autoturismul. Pentru aceasta este obligatoriu ca sa va trimita prin posta (trebuie sa semnati de primire, ar trebui sa gasiti un aviz in cutia postala ca vi s-a trimis asa ceva, sau, in ultima instranta, daca nu se ridica plicul de la posta se afiseaza la domiciliul contravenientului cu semnatura unui martor dintre vecini) PV de sanctionare pentru incalcarea art. 39 din OUG195/2002. Nu va mai poate sanctiona pentru viteza si nici suspenda permisul. Amenda este intr-adevar de minim 9 puncte amenda (1 punct = 145 RON). Cind va intoarceti in tara interesati-va la primarie daca aveti asa ceva inregistrat pe rolul dvs. . Nu veti putea plati nici o taxa, pina nu achitati amenda.

Din postarea dvs. nu rezulta ca vi s-a cerut sa comunicati persoana care a condus autoturismul in momentul savarsirii contraventiei. Nu exista motiv pentru amendarea dvs. din acest punct de vedere.
Pentru depasirea vitezei veti fi amendat si vi se suspenda dreptul de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Durata suspendarii este de 90 de zile la care se mai poate adauga inca 30 de zile daca nu predati permisul de conducere in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie. Suspendarea dreptului de a conduce se inregistreaza in baza de date a politiei rutiere din Romania. La aceasta baza de date au acces politiie rutiere din statele membre ale UE. Va sfatuiesc sa nu riscati sa conduceti in strainatate avand dreptul de a conduce suspendat.
ing. Ioan Ciobanu
Și cum poate fi amendat cineva fără PV de contravenție? Din postul inițial reiese clar ca nu s-a întocmit un astfel de PV și se subînțelege ca s-a cerut comunicarea identității șoferului.

Alte discuții în legătură

Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. limita ... adinamarianamaghiar@yahoo.com adinamarianamaghiar@yahoo.com Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. Limita fiind de 50km. Mi a fost suspendat permisul pt 120 zile si am primit amenda 870lei . In codul ... (vezi toată discuția)
Domnule presedinte subsemnatul ..., domiciliat în ..., născut ... Daniel382942 Daniel382942 Domnule Presedinte Subsemnatul ..., domiciliat în ..., născut la Bolintin-Deal, posesor al CI seri ...., permis de conducere seria...nr ... (vezi toată discuția)
Instiintare politie prin posta dnc dnc Primit azi 18.06.2008 in conformitate cu prevederile art.39 din OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata si aprobata prin lege nr ... (vezi toată discuția)