Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. Limita ...

Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. Limita fiind de 50km. Mi a fost suspendat permisul pt 120 zile si am primit amenda 870lei . In codul rutier din 27.02.2022 suspendarea permisului se face daca ai depasit cu peste 70km peste limita legală de viteza. Cum este corect?
OUG 195/2002
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
.....................................
e) depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.
(4) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul ori de tractor agricol sau forestier a următoarelor fapte:
a) depășirea cu mai mult de 70 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic;
[ link extern ]

Daca v-a sanctionat la depasire de 60 km/h cu suspendare permis pe 120 de zile si a scris in PV ca articolul de sanctionare este 102/4/a, pentru fapta prevazuta de HG 1391/2006 sau RA a OUG 195/2002 art 121 alin 1, atunci e o greseala si puteti contesta in instanta si cere anularea PV de contraventie.

Vedeti totusi sa nu fie in locul respectiv o limita de viteza mai mica de 50 km/h.
latka, moderator