avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. Limita ...

Azi 26.04.2022 am fost prins în localitate cu 110km. Limita fiind de 50km. Mi a fost suspendat permisul pt 120 zile si am primit amenda 870lei . In codul rutier din 27.02.2022 suspendarea permisului se face daca ai depasit cu peste 70km peste limita legală de viteza. Cum este corect?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 04:37, 27 Aprilie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 195/2002
Articolul 102
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
.....................................
e) depășirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic.
(4) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 120 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul ori de tractor agricol sau forestier a următoarelor fapte:
a) depășirea cu mai mult de 70 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv și pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate și verificate metrologic;
.................
[ link extern ]

Daca v-a sanctionat la depasire de 60 km/h cu suspendare permis pe 120 de zile si a scris in PV ca articolul de sanctionare este 102/4/a, pentru fapta prevazuta de HG 1391/2006 sau RA a OUG 195/2002 art 121 alin 1, atunci e o greseala si puteti contesta in instanta si cere anularea PV de contraventie.

Vedeti totusi sa nu fie in locul respectiv o limita de viteza mai mica de 50 km/h.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Aprilie 2022
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire viteza cu peste 70km/h in afara localitatii. se poate sustine examen? Adrxfb Adrxfb Buna ziua, am si eu o nelamurire legata de ordonanta cea noua care spune ca depasirea vitezei legale cu peste 70km/h atrage amenda din clasa a IV a de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am permisu suspendat pe 90 de zile am primit si amenda ... Buna ziua am permisu suspendat pe 90 de zile am primit si amenda si am avut o alcolemie de 1,09 si am condus cu 122 km ora si era limita de 50 ce se intampla ... (vezi toată discuția)
Radar filofteea filofteea Bună ziua, azi circuland pe un drum județean, la întrare în localitate sub tăblița de cu denumirea localității era și tăblița cu limita de 50 km/h. ... (vezi toată discuția)