avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate Persoanax

Activitate Persoanax

Mulțumesc , Gi-jane2 !
Încă nu s-au împlinit 3 ani de la data vânzării părților sociale și bunurile imobile luate in nume propriu sunt cumparate din acești bani .Am dreptul asupra lor ?
Faptul , ca suntem despărțiți in fapt de luna aceasta, fiind in concubinaj 8 ani nu influenteaza in nici un fel ?
Dacă mai are și alte firme din timpul căsnicieii, care funcționează și acum , asupra părților lui sociale am dreptul la 50%?
Mulțumesc !
Dna Gerber, nu mi-e clar dacă va referiți exclusiv la Partajul între soți, deci la valoarea părților sociale la data divorțului sau dacă va referiți inclusiv la perioada din concubinaj . Firma încă exista .
Suma dobândită din înstrăinarea părților sociale este ulterioară divorțului .
Mulțumesc pt timpul acordat !
Mersi !
Alte păreri ?
Insist pe faptul ca acele părți sociale nepartajate la divort au adus beneficii importante .
Partajul e imprescriptibil . Daca îl fac acum , nu iau jumătate din părțile lui sociale ?
Totuși faptul ca am fost in concubinaj 8 ani nu conferă nici un fel de drepturi ?

Buna ziua !
Pana in mai 2011 am fost căsătoriți și pana in prezent am stat in concubinaj .
Acum suntem despărțiți in fapt .
In timpul căsniciei soțul meu a avut 25% din părțile sociale ale unei firme .
După divorț nu am făcut partaj. In 2014 s-a făcut o majorare de capital , majorare la care concubinul meu a virat cu acordul meu , din contul meu in contul lui și apoi in contul firmei o suma , reprezentând jumătate din suma cu care s-a mărit capitalul social aferent părților lui sociale , diferența de bani fiind virată de el . Firma a funcționaț și acum 3 ani a vândut părțile sociale contra unei sune importante .
El a mai împrumutat firma cu bani care au fost recuperați la vânzarea părților sociale .
Banii generați din aceasta Tranzacție au fost utilizați in cumpărarea unui apartament , a 3 terenuri și băgați in alta afacere .
Ulterior divorțului a mai intrat asociat intr-o firma foarte prospera .
Acum as dori sa fac Partajul .
Ce drept am asupra părțillor sociale din firma care o avea anterior divorțului. , asupra sumei rezultate din vânzarea părților sociale și asupra bunurilor imobile cumpărate in nume propriu din acești bani .
Asupra firmei in care a intrat după divort și dividendelor rezultate am vreun drept ?
Mulțumesc !