avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate lif

Activitate lif

Răspuns la discuția incetare cim
Multumesc
Răspuns la discuția incetare cim
In concediu medical nu este sigur pentru ca lucreaza in alta parte.Referitor la desfacerea displinara stiu ca este destul de complicata.
Discuție incetare cim
Ce solutie este de inchis un cim cand un angajat nu mai vine la munca,dar nici nu-si da demisia, in afara de sa-i trimiti scrisori si asa mai departe
Acum mai mult de 10 ani am primit titlu de proprietate pentru o suprafata de teren de 0.5 ha conform legii 18,insa primaria m-a dat in judecata acum si a obtinut anularea titlului pe motiv ca terenul apartinea altcuiva,chiar daca vechiul proprietar care avea o suprafata mare primise la vremea respectiva maximul care-l permitea legea(respectiv 0.5 ha,ulterior pana la 10 ha...).Se mai poate face ceva tinand cont ca s-a pierdut si la tribunal?
Răspuns la discuția spor vechime
Totusi in CCM national nu este prevazut clar de cand trebuie acordat,este fraza cu partile contractante vor actiona in perioada urmatoare...
Răspuns la discuția spor vechime
Este vorba despre sporul de vechime,care in CCM al societatii inregistrat in decembrie 2006 valabil pentru 2007 nu era prevazut si pe care l-am prevazut in CCM din 2008.ITM spune ca trebuie dat retroactiv de la 01.01.2007 pana la zi
Răspuns la discuția spor vechime
De fapt trebuia sa precizez de la inceput ca a venit ITM-UL si ne-a spus sa facem acest lucru prin masuri obligatorii,ceea ce nu consider legal si corect sa dau retroactiv spor pentru un an
Discuție spor vechime
Conform art.41 din ccm :părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru
includerea unor sporuri în salariul de bază, care să reprezinte retribuţia pentru munca prestată şi condiţiile de la
locul de muncă, astfel încât salariul de bază să aibă pondere majoritară în salariu.
In acest caz sporul trebuie dat retroactiv de la 01.01.2007 sau de cand s-a negociat in ccm,tinand cont de ''părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare ''