avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate alicedelia12

Activitate alicedelia12

Buna ziua, am si eu o nelamurire. Am ramas insarcinata in luna februarie, eu lucrand non-stop pana atunci (pentru ca mi-am dat demisia pe 4 februarie), mi s-a spus ca am dreptul si la CCC pentru ca am acele 12 luni in ultimii 2 ani, dar si ca am dreptul la prenatal. Unde m-as putea interesa de prenatal sau de ce pot beneficia? Momentan nu lucrez, mentionez ca am 22 de ani iar sotul meu lucreaza.

Multumesc! :)
Răspuns la discuția Insarcinata si fara loc de munca
sa inteleg ca pot beneficia de servicii gratuite medicale si fara sa ma ia sotul meu in intretinere?
Sotul meu lucreaza si doreste sa ma ia in intretinere pentru a putea beneficia de asigurarea medicala gratuita, eu fiind insarcinata. Poate face asta avand in vedere ca eu am pensie de urmas de 620 lei? Pensia este temporara, pana cand implinesc 26 de ani.
Buna ziua, am aflat de curand ca sunt insarcinata, eu mi-am dat demisia de la locul de munca la sfarsitul lui ianuarie, nestiind de sarcina, bineinteles. Intrebarea mea este, as putea fi asigurata la casa de sanatate si fara loc de munca? Sau pot fi asigurata prin sotul meu? (el inca lucreaza)

Multumesc mult!