avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1828 soluții astăzi
Forum Activitate diana33

Activitate diana33

buna seara! am citit regulamnetul de ordine interioara si nu este specificat un termen in acest sens? lucrez la o institutie de stat,de distributie a energiei electrice, unde nu curge lapte si miere cum se vede din afara societatii.
In 16.04.2018 am facut o cerere de transfer schimbare a locului de munca de la un birou la altul.
intrebare:in cat timp se solutioneaza astfel de cerere? pana in present nu am primit nici in raspuns.
Multumesc pentru raspunsuri!
Doresc sa va intreb daca noul cod de procedura civila ne obliga pe noi sau pe notar sa-l instiintam pe frate de faptul ca tata vrea sa -mi dea mie cu acte toata partea lui, sau daca trebuie sa se prezinte si el la notar, sa i-a parte la acea intalnire dintre notar eu si tata?
pare o absurditate ce intreb eu dar vreau sa ma asigur ca fac tot ce trebuie, asa cum scrie in lege.
va multumesc si as dori sa va mai intreb - este nevoie sa mai aduc martori la notar sa dea declaratii cum ca eu am grija de el? este vreo problema daca dam banii in fata notarului si se stipuleaza in contract?

Buna seara!
Acum patru luni am facut succesiunea dupa mama mea care a decedat pe 23 noiembrie 2010; cu mult scandal si amenintari din partea fratelui care nu locuieste cu tatl meu si de care nu l-a mai interesat nimic; eu locuiesc cu tatal meu in apartamentul tatului si eu am grija de el in tot ce inseamna spitale, doctori, spalat, mancat, ingrijit; dupa succesiune fiecare avem un certificat de mostenitor unde ni se spune cota care ne este data in urma dezbaterii.(apartament si pamanturile mamei)
problema este ca tatal meu vrea sa-mi dea mie si partea lui si partea care i-a revenit de la mama in urma succesiunii si el a zis ca este bine sa facem la notar un contract de vanzare cumparare cu uzufruct viager sau cu clauza de intretinere, ei aici apare problema ca saracul de el, nu stie cum sa fie facut contractul ca dupa decesul lui, fratele meu sa nu -l atace si sa darame acest contract si sa ma trezesc data afara din casa.(asa am fost amenintata de frate ca orice contract o sa-mi faca tata, el o sa-l darame in instanta si o sa am de furca).
in conditiile in care el nu are grija de el nu-l suna decat la trei luni si atunci se cearta cu tata, nu i-a adus niciodata nici o paine sau o sticla de apa.
va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce este cel mai bine sa fac; trebuie sa-i dau vreo suma de bani tatalui cand fac contractul in fata notarului? trebuie sa stipulam in contract acest lucru? trebuie sa mergem cumva la vreun medic psihiatru pentru a fi tatl meu exminat si sa avem vreun document cum ca este in deplinatatea facultatilor la momentul incheierii acestui contract? trebuie sa facem vreo adresa catre vreo institutie a statului pentru fi prezenta
printrun jurist ceva la incheierea actelor? o cunostinta mi-a zis ceva de autoritatea tutelara a oamenilor in varsta sau ceva de genul, ca ar trebuisa fie prezenti. vreu sa stiu exact ce trebuie sa fac pentru ca fratele sa nu-mi faca probleme dupa decesul tatalui.
va multumesc!