avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1278 soluții astăzi
Forum Activitate Macom

Activitate Macom

Răspuns la discuția Investigatii suplimentare
Am primit raspuns.este respins de la plata fara a spune de ce....
Răspuns la discuția Investigatii suplimentare
Va multumesc pentru raspuns.inca o intrebare.stiti care este durata maxima in care trebuie sa se incadreze cu expertiza?daca aunt bine informat max 30zile lucratoare de cand am fost instintat de investigatie?Multumesc

Ioan Ciobanu a scris:

Este posibil ca asiguratorul sa fi solicitat parerea unui expert judiciar auto, iar efectuarea expertizei, inclusiv redactatrea raportului de expertiza, poate dura.
Aveti putintica rabdare! - zise nenea Iancu
ing. Ioan Ciobanu

Răspuns la discuția Investigatii suplimentare
Sunt total de acord ca poate face ce investigatii doreste,insa problema este ca si dupa reconstatare nu mi.a dat niciun raspuns.doar ca dosarul este momentan suspendat pentru investigatii suplimentare...fara a da un raspuns cu privire la modul de reparare al masinii.

Ioan Ciobanu a scris:

Cu ocazia constatarii initiale se intocmeste un proces verbal de constatare a avariilor. In acest proces verbal se includ avariile vizibile in momentul respectiv ( fara demontarea unor piese). Daca, dupa introducerea autoturismului in reparatie, se constata avarii care nu erau vizibile la constatarea initiala se intocmeste un proces verbal de constatare suplimentara.
Asiguratorul are dreptul de a efectua propriile investigatii privind modul de producere a accidentului.
ing. Ioan Ciobanu

Am fost implicat intr.un accident din vina celui care a dat in mine.am facut amiabila,a venit agentul constatator acasa,masina fiind nedeplasabila si a notat cateva chestii minore,masina vizibil avand foarte multe avarii cauzate din accident,apoi primesc acasa un plic in care sunt instintat ca se fac investigatii suplimentare cu privire la accident de catre departamentul antifrauda.am dat peste 10mail la firma de asigurare fiindca constatatorul nu mai raspundea.dupa 1sapt primesc mail sa fac reconstatare.am facut reconstatare,service a incarcat catre constatator.raspunsul primit...reconstatarea se accepta insa dupa ce se termina investigatiile suplimentare.a trecut o luna de la accident.ce sa fac?ms