Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Investigatii suplimentare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Investigatii suplimentare

Am fost implicat intr.un accident din vina celui care a dat in mine.am facut amiabila,a venit agentul constatator acasa,masina fiind nedeplasabila si a notat cateva chestii minore,masina vizibil avand foarte multe avarii cauzate din accident,apoi primesc acasa un plic in care sunt instintat ca se fac investigatii suplimentare cu privire la accident de catre departamentul antifrauda.am dat peste 10mail la firma de asigurare fiindca constatatorul nu mai raspundea.dupa 1sapt primesc mail sa fac reconstatare.am facut reconstatare,service a incarcat catre constatator.raspunsul primit...reconstatarea se accepta insa dupa ce se termina investigatiile suplimentare.a trecut o luna de la accident.ce sa fac?ms
Cu ocazia constatarii initiale se intocmeste un proces verbal de constatare a avariilor. In acest proces verbal se includ avariile vizibile in momentul respectiv ( fara demontarea unor piese). Daca, dupa introducerea autoturismului in reparatie, se constata avarii care nu erau vizibile la constatarea initiala se intocmeste un proces verbal de constatare suplimentara.
Asiguratorul are dreptul de a efectua propriile investigatii privind modul de producere a accidentului.
ing. Ioan Ciobanu
Sunt total de acord ca poate face ce investigatii doreste,insa problema este ca si dupa reconstatare nu mi.a dat niciun raspuns.doar ca dosarul este momentan suspendat pentru investigatii suplimentare...fara a da un raspuns cu privire la modul de reparare al masinii.

Ioan Ciobanu a scris:

Cu ocazia constatarii initiale se intocmeste un proces verbal de constatare a avariilor. In acest proces verbal se includ avariile vizibile in momentul respectiv ( fara demontarea unor piese). Daca, dupa introducerea autoturismului in reparatie, se constata avarii care nu erau vizibile la constatarea initiala se intocmeste un proces verbal de constatare suplimentara.
Asiguratorul are dreptul de a efectua propriile investigatii privind modul de producere a accidentului.
ing. Ioan Ciobanu

Este posibil ca asiguratorul sa fi solicitat parerea unui expert judiciar auto, iar efectuarea expertizei, inclusiv redactatrea raportului de expertiza, poate dura.
Aveti putintica rabdare! - zise nenea Iancu
ing. Ioan Ciobanu
Va multumesc pentru raspuns.inca o intrebare.stiti care este durata maxima in care trebuie sa se incadreze cu expertiza?daca aunt bine informat max 30zile lucratoare de cand am fost instintat de investigatie?Multumesc

Ioan Ciobanu a scris:

Este posibil ca asiguratorul sa fi solicitat parerea unui expert judiciar auto, iar efectuarea expertizei, inclusiv redactatrea raportului de expertiza, poate dura.
Aveti putintica rabdare! - zise nenea Iancu
ing. Ioan Ciobanu

Macom a scris:

Va multumesc pentru raspuns.inca o intrebare.stiti care este durata maxima in care trebuie sa se incadreze cu expertiza?daca aunt bine informat max 30zile lucratoare de cand am fost instintat de investigatie?Multumesc

Ioan Ciobanu a scris:

Este posibil ca asiguratorul sa fi solicitat parerea unui expert judiciar auto, iar efectuarea expertizei, inclusiv redactatrea raportului de expertiza, poate dura.
Aveti putintica rabdare! - zise nenea Iancu
ing. Ioan Ciobanu

Și eu știam la fel: 30 de zile (calendaristice), nu lucrătoare. Nu am norma ASF în față, dar sper să nu fi greșit.
ing. IOan Ciobanu