avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Care sunt metodele prin care se poate contesta ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Care sunt metodele prin care se poate contesta evaluarea făcută de asigurător unei mașini avariate?

Buna seara,

In urma unui accident cauzat de alt participant la trafic am dus masina intr-un service pentru reconstatare.
Constatarea a fost facuta la asiguratorul vinovatului.

In service dupa ce au facut constatarea, am intrebat cam cat ar fi reparatia masinii, o estimare. Mi s-a zis ca se ridica la 4000 de euro.
Dupa ce au primit aprobarea de la asigurator ca este ok constatarea, au facut devizul masinii. Pretul a fost de 11500 de euro.

Cei din service au facut si o evaluare a masinii(DAT) si mi-au transmis ca este de 3900 de euro.
Trebuie sa precizez ca in piata am vazut preturi de 6000 de euro pentru masini asemanatoare.
Masina este un Golf 6 din 2009 cu 240k km.

In acest moment astept DAT-ul facut de la asigurator care ma astept sa fie sub pretul de pe piata.

Care sunt optiunile mele in acest moment?

Stiu ca am posibilitatea sa cer modul de calcul de la asigurator, dar care sunt metodele sa contest evaluarea?

Adaosul din deviz pentru piese este 145%. Este normal sa fie atat de mare? Daca nu, unde pot face o reclamatie?

Multumesc,
Cristian
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 21:31, 10 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Puteti solicita la asigurator o oferta in regie proprie.
Puteti ca in baza constatarii sa apelati la alt service.
Puteti sa va sustineti cu probe faptul ca valoarea de piata a masinii este mai mare (putin probabil sa accepte asiguratorul).
Reclamatii se pot face la: Autoritatea de Supraveghere Financiara, sau calea concilierii amiabile prin SAL-FIN.
Va sfatuiesc sa nu acceptati reparatia in regie proprie.
Se face o constatare initiala a avariilor. Cu aceasta ocazie se constata avariile vizibile fara demontarea vreunei piese. Daca in cursul efectuarii reparatiei, dupa inlaturarea pieselor avariate vizibile la constatarea initiala se constata existenta si a altor piese avariate se fac constatari suplimentare.
Solicitati devizul de reparatie si procesul verbal/nota de constatare a avariilor si apelati la serviciile unui expert judiciar auto pentru a formula obiectiuni privind cuantumul oferit al despagubirii. Depuneti obiectiuni la asigurator. Daca nu rezolvati pe cale amiabila adresati-va instantei.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dauna totala, pastrare epava charlito22 charlito22 Buna ziua. Am avut ghinionul sa fiu implicat intr-un accident fara victime in care nu sunt vinovat, am facut constatarea amiabila si urmeaza sa merg la ... (vezi toată discuția)
Investigatii suplimentare Macom Macom Am fost implicat intr.un accident din vina celui care a dat in mine.am facut amiabila,a venit agentul constatator acasa,masina fiind nedeplasabila si a notat ... (vezi toată discuția)
Problema rca grupama trandafir1 trandafir1 buna ziua. am avut un accident cu o dacie care nu mia accordat prioritate, dupa care am fost la asigurari pt constare.Eu am dus masina la un service unde a ... (vezi toată discuția)