avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate zoomoptic

Activitate zoomoptic

Răspuns la discuția furt de motorina
politistii i-au prins cand plecau. busonul este functional, si din cate am inteles eu, nu au fost depuse plangeri. cei 2 care s-au dus la politie au fost pusi sa mai scrie inca o data declaratia, dar pe scurt, iar inspectorul le-a spus celor 2 ca vor primi o amenda.
Răspuns la discuția furt de motorina
s-a intamplat in felul urmator: intr-o seara, nu avea nici unul bani pentru motorina, pentru ca vroiau sa se plimbe cu masina unuia dintre ei, si unuia i-a venit ideea sa fure din rezervorul unei masini. ceilalti nu au fost total de acord, dar pan la urma au facut rost de la unul dintre ei de o sticla de plastic, un furtun si o surubelnita. din cate am inteles eu busonul nu a fost avariat grav. in declaratia de la politie au scris toti adevarul. 2 dintre cei 4 nu prea a avut treaba cu furtul in sine. unul dintre cei 2 a adus sticla, furtunul si surubelnita, iar celalalt i-a ajutat pe ceilalti 2 sa deschida busonul. ei au fost complici cum ar veni, dar practic nici unul nu a fost de acord cu ideea de a fura. cel care a adus uneltele chiar le-a spus sa stea potoliti ca vor fii prinsi si a spus ca el va sta in masina si ca nu ii va ajuta cu nimic in afara de a le aduce cele 3 obiecte.

nici unul nu a mai avut antecedente, si toti sunt majori (au implinit 18 ani nu demult). politistii le-au zis ca vor propune procurorului o amenda administrativa, pentru ca au vazut ca nu merita sa li se faca dosar penal pentru atata lucru.

cei 2 care au fost implicati cel mai putin au fost chemati la politie, in timp ce ceillti 2 nu au fost chemati in aceeasi zipoate degenera acest fapt in ceva grav? procurorul va lua in seama propunerea politistilor? multumesc
am niste cunoscuti care au fost prinsi de politie dupa ce au furat 5 l de motorina dintr-un rezervor de masina. daca este cineva care poate sa imi zica ce pot pati, avand in vedere ca e prima abatere, il rog sa ma contacteze. multumesc