Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt de motorina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt de motorina

am niste cunoscuti care au fost prinsi de politie dupa ce au furat 5 l de motorina dintr-un rezervor de masina. daca este cineva care poate sa imi zica ce pot pati, avand in vedere ca e prima abatere, il rog sa ma contacteze. multumesc
Din datele prezentate de dvs. (extrem de putine), rezulta ca ar fi vorba de infractiunea de furt calificat, respectiv prevederile art. 209 alin.1 lit. a Cod Penal, fapta pentru a carei sanctionare legiuitorul prevede o pedeapsa cuprinsa intre 3 si 15 ani inchisoare. Faptul ca acesti cunoscuti ai dvs. nu au antecedente penale poate constitui o circumstanta atenuanta. In aceste conditii, se va putea incadra fapta ca fiind furt in forma simpla, infractiune pentru care legiuitorul prevede o pedeapsa mai blanda, respectiv inchisoare de la 1 la 12 ani. Totodata, dat fiind faptul ca aceste persoane au sustras o cantitate de numai 5 litri motorina, se va putea face trimitere si art. 18 indice 1 Cod Penal, in vederea achitarii inculpatilor, sau incetarii urmaririi penale, deoarece fapta nu prezinta pericolul social al unei infractiuni. IN acest caz, sanctiunea maxima aplicata este de regula amenda administrativa.
Daca informatiile primite le considerati neindestulatoare, va rog sa solicitati explicatii si lamuriri unde este cazul si voi fi bucuros sa va raspund in cel mai scurt timp cu putina.
Imi pare rau sa il contrazic pe colegul meu, insa incadrarea este gresita. Furtul de motorina se pedepseste cu inchisoare de la 4-18 ani si este prevazut la art.208-209 alin.3 lit.a C.pen.:P In cursul urmaririi penale, procurorul poate dispune scoaterea de sub urmarire penala (art.11 lit.b raqp. la art.10 lit.b/1 C.pr.pen.) insa la furt calificat, chiar si cu un prejudiciu infim, nu stiu daca functioneaza.Cat privesc circumstantele atenuante, acestea se aplica individual. Faptul ca ceilalti nu au antecedente penale nu ne incalzeste cu nimic la individualizarea pedepsei. Iarschimbarea incadrarii juridice a faptei nu se face in raport de persoana faptuitorului. Asa cred!;)
ContSters53919, utilizator

=D>
ContSters53919, utilizator
Gresit!. Omul a spus ca a furat dintr-un rezervor de masina 5l, nu dintr-o conducta.

avocat_eva_carbunaru a scris:

Imi pare rau sa il contrazic pe colegul meu, insa incadrarea este gresita. Furtul de motorina se pedepseste cu inchisoare de la 4-18 ani si este prevazut la art.208-209 alin.3 lit.a C.pen.:P In cursul urmaririi penale, procurorul poate dispune scoaterea de sub urmarire penala (art.11 lit.b raqp. la art.10 lit.b/1 C.pr.pen.) insa la furt calificat, chiar si cu un prejudiciu infim, nu stiu daca functioneaza.Cat privesc circumstantele atenuante, acestea se aplica individual. Faptul ca ceilalti nu au antecedente penale nu ne incalzeste cu nimic la individualizarea pedepsei. Iarschimbarea incadrarii juridice a faptei nu se face in raport de persoana faptuitorului. Asa cred!;)
Cu tot respectul stimabila doamna avocat Eva. Incadrarea facuta de dvs. se refera la furtul de motorina din CONDUCTE, DEPOZITE, CISTERNE ori VAGOANE CISTERNA. In speta de fata este indicat clar faptul ca furtul de motorina a fot dintr-un REZERVOR DE MASINA!!! Deci art. 209 alin.3 lit. a despre care amintiti dvs. NU ARE APLICABILITATE in cazul de fata. Pnetru asemenea incadrari primeam buline negre la seminariile de drept penal:P In concluzie, dupa cum arata si d-na avocat GabrielA, incadrarea facuta de dvs. este GRESITA.
Iar despre schimbarea incadrarii faptei nu am amintit nimic legat de o disjungere, daca la asta va refereati.
Pe scurt, citit si dvs. cu atentie pt. ca este o problema banala de drept penal,studiata in anul III de facultate:P