avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate ladyy2

Activitate ladyy2

Imi raspunde cineva,va rog?
Ideea cu Arhiva naationala din judet nu e rea, si pentru asta va multumesc.Insa daca nu stiu anul exact cand s-a facut tranzactia....?
Off..multumesc pt ajutor si rabdare..Vanzatoarea normal ca a semnat cu numele real,problema e ca batranii din sat nu o stiu dupa numele real,ci doar dupa acel pseudonim...Ce sa fac eu cu pseudonimul?Ca e aproape tragico-comic.Sa inteleg ca primaria are un fel de evidenta a terenului?Adica cine il detinea acum 50 de ani,deci numele vanzatoarei?Mai stiu ca vanzatoarea nici nu era din sat ci din orasul invecinat.Cei de la primarie sunt obligati sa imi furnizeze astfel de date sau trebuie sa merg cu milogeala la niste functionari infatuati?Daca sunt obligati trebuie sa fac o cerere in acest sens sau cum?Catre cine din primarie?Si ce trebuie sa specific in cerere mai exact?Ca nu vreau sa fiu luata drept paralela cu termenii astia tehnici si sa le dau satisfactie,mai ales ca la tara lumea e mai mult decat carcotasa.Pai,o alta problema ar fi ca nici macar nu cunosc anul in care s-a facut vanzarea.50 de ani cu mare marja de eroare..Cand erau bunicii tai tineri...Asta mi se spune prin sat..Pai tanar esti si la 17 si la 20 de ani si la 30..
Terenul l-am identificat.Si da,e in mediul rural.Notar nu exista acolo.Ma gandesc ca actul s-a facut in cel mai apropiat oras.Dar unde anume in acel oras? Oamenii din sat nu stiu,firul asta nu a dus nicaieri..Ce sa fac?Dati-mi un pont va rog,ca sunt in ceata rau....Multumesc.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.Cum si de unde pot recupera un act de vanzare -cumparare care s-a intocmit acum vreo 50 de ani dar care din pacate nu se mai gaseste a fost pierdut.?Mai exact,bunicul meu impreuna cu alti cumparatori au cumparat un teren de la o persoana.Problema e ca nu stiu daca numele vanzatorului e real sau daca era doar un pseudonim.Din pacate nu prea am pe cine sa mai intreb...Nu stiu nici anul intocmirii actului...Stiu ca au fost mai multi cumparatori al acelui teren dar ca actul s-a pierdut.Se mai gaseste undeva acel act?Unde se intocmeau actele de genul acesta acum 50 de ani?
Multumesc anticipat.