Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare act de vanzare cumparare

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.Cum si de unde pot recupera un act de vanzare -cumparare care s-a intocmit acum vreo 50 de ani dar care din pacate nu se mai gaseste a fost pierdut.?Mai exact,bunicul meu impreuna cu alti cumparatori au cumparat un teren de la o persoana.Problema e ca nu stiu daca numele vanzatorului e real sau daca era doar un pseudonim.Din pacate nu prea am pe cine sa mai intreb...Nu stiu nici anul intocmirii actului...Stiu ca au fost mai multi cumparatori al acelui teren dar ca actul s-a pierdut.Se mai gaseste undeva acel act?Unde se intocmeau actele de genul acesta acum 50 de ani?
Multumesc anticipat.
Acum 50 de ani..cred ca aveau si ei un notar prin sat. Problema este daca acela detinea o arhiva , daca acea arhiva , chiar daca a existat, a mai pastrat cineva documentele , registrele , eventualele duplicate dupa actele intocmite...Ati putea intreba la primarie, intrebati oamenii din sat( daca terenul este unul in mediul rural) , poate cineva totusi isi mai aduce aminte unele detalii.In special daca ati identificat terenul , luati-o asa, pe un fir , si poate ajungeti undeva. Succes.
Terenul l-am identificat.Si da,e in mediul rural.Notar nu exista acolo.Ma gandesc ca actul s-a facut in cel mai apropiat oras.Dar unde anume in acel oras? Oamenii din sat nu stiu,firul asta nu a dus nicaieri..Ce sa fac?Dati-mi un pont va rog,ca sunt in ceata rau....Multumesc.
Poate ca intr-adevar, in cel mai apropiat oras, insa poate au facut doar un inscris sub semnatura privata, cu martori, si asta a fost tot. Oricum, fie el pseudonim sau real, numele vanzatorului ar trebui sa va ajute, in sensul de a va interesa in primul rand despre acesta , proprietatile pe care le detinea, etc. Nu cred ca cineva ar fi semnat cu un pdeudonim un act de vanzare-cumparare. Si aflati si de la primaria localitatii unde este situat terenul, care este situatia juridica a lui , vedeti rolul, cine figureaza acolo, si rugati-i sa va caute prin registrele din anul respectiv si ulterior, daca au survenit modificari in privinta proprietarilor, platitorilor de impozite, etc.
Off..multumesc pt ajutor si rabdare..Vanzatoarea normal ca a semnat cu numele real,problema e ca batranii din sat nu o stiu dupa numele real,ci doar dupa acel pseudonim...Ce sa fac eu cu pseudonimul?Ca e aproape tragico-comic.Sa inteleg ca primaria are un fel de evidenta a terenului?Adica cine il detinea acum 50 de ani,deci numele vanzatoarei?Mai stiu ca vanzatoarea nici nu era din sat ci din orasul invecinat.Cei de la primarie sunt obligati sa imi furnizeze astfel de date sau trebuie sa merg cu milogeala la niste functionari infatuati?Daca sunt obligati trebuie sa fac o cerere in acest sens sau cum?Catre cine din primarie?Si ce trebuie sa specific in cerere mai exact?Ca nu vreau sa fiu luata drept paralela cu termenii astia tehnici si sa le dau satisfactie,mai ales ca la tara lumea e mai mult decat carcotasa.Pai,o alta problema ar fi ca nici macar nu cunosc anul in care s-a facut vanzarea.50 de ani cu mare marja de eroare..Cand erau bunicii tai tineri...Asta mi se spune prin sat..Pai tanar esti si la 17 si la 20 de ani si la 30..
Nu stiu , dar si in calitate de membra a familiei, ma gandesc ca aveti dreptul sa va fie furnizate unele date. Incercati pe cale legala intai, vorbiti cu secretarul primariei, cu cei de la registrul agricol...sunt o mana de functionari pe acolo, important este insa sa se mai fi pastrat date de acum 50 de ani. Apoi, daca ei par cumva suspiciosi sau dau semne ca vor sa fie .stimulati, nu aveti de ales...