avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra22221

Activitate Alexandra22221

Chiar nici un raspuns? Ma gandeam ca sunt avocati aici, Dar se pare ca m-am inselat.
Buna ziua,

Am fost căsătorită in Italia cu un cetățean italian pentru o scurta perioada, nici unul nu și-a schimbat numele in aceasta căsătorie.
Eu niciodată nu am înregistrat in România aceasta căsătorie/divorț și acum după mulți ani întâmpin probleme.
Nu m-am recăsătorit dar stau cu un roman in Anglia cu care am făcut un copil, când am fost la consulat ca sa schimb certificatul copilului din englezesc in românesc aceștia mi-au cerut sa înregistrez căsătoria/divorțul de acum mulți ani înainte sa pot schimba certificatul copilului.
Întrebare:
1. Dacă ma duc in romania și înscriu aceasta căsătorie/divorț pot sa ii schimb imediat certificatul copilului? sau trb sa aștept pana se pronunța aceasta căsătorie/divorț ?
2. Cum pot pleca înapoi in Anglia cu copilul, trebuie sa ii fac pașaport ? ( nu as vrea sa stau in țara 1 luna pana ii vine certificatul ca sa ii pot face pașaport, in total sa trebuiască sa stau 2/3 luni), ce opțiuni am?