Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Înscrierea casatoriei și divorțului din ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Înscrierea casatoriei și divorțului din străinătate

Buna ziua,

Am fost căsătorită in Italia cu un cetățean italian pentru o scurta perioada, nici unul nu și-a schimbat numele in aceasta căsătorie.
Eu niciodată nu am înregistrat in România aceasta căsătorie/divorț și acum după mulți ani întâmpin probleme.
Nu m-am recăsătorit dar stau cu un roman in Anglia cu care am făcut un copil, când am fost la consulat ca sa schimb certificatul copilului din englezesc in românesc aceștia mi-au cerut sa înregistrez căsătoria/divorțul de acum mulți ani înainte sa pot schimba certificatul copilului.
Întrebare:
1. Dacă ma duc in romania și înscriu aceasta căsătorie/divorț pot sa ii schimb imediat certificatul copilului? sau trb sa aștept pana se pronunța aceasta căsătorie/divorț ?
2. Cum pot pleca înapoi in Anglia cu copilul, trebuie sa ii fac pașaport ? ( nu as vrea sa stau in țara 1 luna pana ii vine certificatul ca sa ii pot face pașaport, in total sa trebuiască sa stau 2/3 luni), ce opțiuni am?
Alexandra22221, utilizator
Chiar nici un raspuns? Ma gandeam ca sunt avocati aici, Dar se pare ca m-am inselat.
Demersurile de inregistrare a casatoriei pot fi facute prin avocat, nu trebuie sa fiti prezenta personal. Mentiunile se fac pe marginea actului de nastere la starea civila din localitatea respectiva,

Insa hotararea de divort trebuie mai intai recunoscuta de instantele din tara noastra prin procedura de exequator.

Fiecare din etape presupun o serie de acte si cel mai bine ar fi sa luati legatura cu un avocat.