avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Laurentiu Georgescu

Activitate Laurentiu Georgescu

Răspuns la discuția Coplatitor despagubire auto?
Adrian.Tudor a scris:

Daunele se vor plati de catre asiguratorul dv RCA. Nu exista varianta ca veti olati dv daca nu se acopera din asigurare toata paguba atunci veti plati. Polta RCA acopera toata paguba pe care ati produs-o. Erati bun de plata doar daca la data evenimentului aveati o alcoolemie mai mare de 0,8 la mie sau daca nu aveati polita RCA incheiata.


subscriu si eu la opinia dvs.
haideti sa citim o polita de asigurare RCA
undeva in josul politei se mentioneaza expres faptul ca pot fi acordate despagubiri pana la valoarea de 75.000 euro
A) Asigurator RCA, adica persoana pagubita nu este vinovata de accident si nici nu are o asigurare facultativa auto CASCO
In primul rand NU trebuia sa fie introdus in reparatie autovehicolul FARA autorizatia de reparatie.
Autorizatia de reparatie a autovehiculului se elibereaza de organul de politie rutiera, daca accidentul face obiectul unui proces verbal de constatare a contraventiei sau a unui dosar penal (vatamari corporale, deces unei persoane)
Daca accidentul face obiectul unei constatari amiabile de accident, fara vatamari corporale sau deces, (intre soferii implicati) autorizatia de reparatie auto se elibereaza ANTICIPAT si OBLIGATORIU de catre asiguratorul care a deschis de dauna.
Probabil acum cand auto a fost introdus in reparatie fara autorizatie de reparatie se tergiverseaza solutionarea dosarului de dauna deoarece nu poti sa reclami propria incalcare a legii prin introducerea autovehicolului in reparatie fara autorizatie.
Este util sa ne precizezi daca suntem in cazul unui constatat amiabil ori suntem in cazul unui accident cu vatamari corporale ori deces.

B)Asigurator CASCO, persoana pagubita este sau nu este vinovata de accident
In aceasta situatie te-ai grabit cu introducerea in reparatie a autovehiculului.
Odata cu avizare (anuntarea asiguratorului casco) despre producerea accidentului si deschiderea dosarului de dauna, asiguratorul casco iti elibereaza PE LOC autorizatia de reparatie si nota de constatare a daunelor produse autovehicolului, documente OBLIGATORII introducerii in reparatie a autovehicolului.
Asadar, te-ai grabit si esti la discretia personalului serviciului daune din cadrul asiguratorului casco.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Lili.Ang a scris:

Hai-Hui a scris:

Lili.Ang a scris:

Oare eu daca am dat si am luat examenul de acum din septembrie, sunt avocat stagiar, am cerut inscrierea in tablou incepand cu 1 ianuarie...dar in acelasi timp sunt consilier juridic definitiv...ma pot prezenta sa mai dau o data examenul din februarie?:) (avocat fiind).


Cu tot respectul... v-as intreba ceva mai dur dar.... daca sunteti deja avocat, atunci pentru ce va mai trebuie inca o runda de testare?

Eu nici daca as fi sado-maso nu m-as gandi la asa ceva. :)


:)) Da, la prima vedere si eu as intreba acelasi lucru. Par a fi usor nesanatoasa la cap, nu?:))
Dar ganditi-va. Acum sunt stagiar, 2 ani sunt relativ limitata. In acelasi timp, am vechime ca si consilier juridic 4 ani, am luat definitivatul in aceasta profesie. De ce sa stau 2 ani si sa astept pentru a da definitivatul ca si avocat? De ce n-as da acest examen ACUM si, in eventualitatea in care iau, sunt avocat definitiv?
M-ati facut sa zambesc de dimineata:)

sunt de acord si sustin acest rationament. este logic si pertinent.
flagrant este nerecunoasterea de catre unbr a consiierilor juridici cu vechime in practica efectiva, adica aceia erau incadrati in munca inainte de aparitia legii consilierilor juridici.