avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanJAY

Activitate RazvanJAY

Da este second hand

Radu Varciu a scris:

Presupun ca e vorba de o masina second hand cumparata de la un comerciant. In acest caz comerciantul pune tva doar pe adoasul lui comercial, dar nu are voie sa il scrie pe factura.
In aceste conditii puteti sa inmatriculati masina fara nici o problema. Veti primi un certificat de la Finante in care se arata ca masina e second hand si nu datorati tva in Romania.
Daca masina e noua situatia se schimba.


Buna ziua,vin cu o intrebare,as vrea sa achizitionez un autoturism din germania fara tva,am gasit o firma specializata in asta,la modul adica eu ma duc in germania imputernicit sa iau masina o platesc direct fara tva,vin cu ea in tara platesc taxa de 500 de euro pe care mi-o cere firma si cam asta e,masina mi-o trece pe persoana fizica,o sa intampin probleme ceva la inmatriculare?