avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie autoturism din germania fara tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie autoturism din germania fara tva

Buna ziua,vin cu o intrebare,as vrea sa achizitionez un autoturism din germania fara tva,am gasit o firma specializata in asta,la modul adica eu ma duc in germania imputernicit sa iau masina o platesc direct fara tva,vin cu ea in tara platesc taxa de 500 de euro pe care mi-o cere firma si cam asta e,masina mi-o trece pe persoana fizica,o sa intampin probleme ceva la inmatriculare?
Cel mai recent răspuns: valydany , utilizator 18:25, 28 Februarie 2022
Presupun ca e vorba de o masina second hand cumparata de la un comerciant. In acest caz comerciantul pune tva doar pe adoasul lui comercial, dar nu are voie sa il scrie pe factura.
In aceste conditii puteti sa inmatriculati masina fara nici o problema. Veti primi un certificat de la Finante in care se arata ca masina e second hand si nu datorati tva in Romania.
Daca masina e noua situatia se schimba.
Da este second hand

Radu Varciu a scris:

Presupun ca e vorba de o masina second hand cumparata de la un comerciant. In acest caz comerciantul pune tva doar pe adoasul lui comercial, dar nu are voie sa il scrie pe factura.
In aceste conditii puteti sa inmatriculati masina fara nici o problema. Veti primi un certificat de la Finante in care se arata ca masina e second hand si nu datorati tva in Romania.
Daca masina e noua situatia se schimba.


Salut, si pe mine ma interesea o asemenea achizitie, ce firma ai gasit; poti sa-mi dai mai multe detalii ?
Daniel-0722644587
Sal, si eu sunt interesat. Imi poti da numele firmei? 0723355497 Ionut. Multumesc
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2019
JohnnyBaha0s, utilizator
Buna. Ai putea sa imi spui si mie ce firma este? Mi-ar fi de ajutor. Multumesc!
email: petras.moil@gmail.com
tel: 0747466818 - ilie

Alte discuții în legătură

Achiziție masina din germania CiprianVintila CiprianVintila Firma plutitoare tva cumpara masina second hand(purtătoare tva) din germania mi s a spus că trebuie să plătesc 50%din tva (vezi toată discuția)
Achizitie masina germania misaaa misaaa revin din nou cu aceeasi speta: - PFA norma de venit ,prestari servicii intracomunitare, inregistrat in scopuri de TVA si inscris in ROI , am cod valid de ... (vezi toată discuția)
Tva autoturism persoana fizica. amh amh Buna ziua, intentionez sa cumpar o masina dintr-un parc auto din Germania. Am cateva nelamuriri legate de unde trebuie sa platesc TVA fiind persoana fizica. ... (vezi toată discuția)